Χωρίς νικητή έληξε η «τιτανομαχία» του 8ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ, που διεξήχθη την Τρίτη στο «Σαν Σίρο», ανάμεσα στη Μίλαν και την Μπαρτσελόνα, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 σκορ για την 3η αγωνιστική.

Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν μόλις στο 9ο λεπτό με τέρμα του Κακά, ωστόσο ο Μέσι στο 24ο λεπτό ισοφάρισε, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια στη φετινή διοργάνωση για την «Μπάρτσα», η οποία βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου με επτά βαθμούς, ήτοι έναν περισσότερο από τους Ιταλούς.

Στην τρίτη θέση φιγουράρει η Σέλτικ, η οποία επικράτησε με 2-0 του Άγιαξ, που από την πλευρά του έχει μόλις έναν βαθμό σε τρεις αγώνες, παραμένοντας έτσι… καθηλωμένος στην τελευταία θέση.

Στον 5ο όμιλο, η Τσέλσι πέρασε σαν… σίφουνας από τη Γερμανία, συντρίβοντας με 3-0 την Σάλκε, ενώ το άλλο ματς ανάμεσα στην Στεάουα και τη Βασιλεία έληξε ισόπαλο 1-1.

Στον 6ο όμιλο, η Ντόρτμουντ πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-1 σκορ επί της Άρσεναλ κι έπιασε τους «κανονιέρηδες» στην πρώτη θέση. Με το ίδιο σκορ εξάλλου νίκησε την Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ» η Νάπολι, συνθέτοντας την τριάδα του «ρετιρέ», με τους Μασσαλούς αντίθετα να παραμένουν χωρίς βαθμό, μετά από τρία ματς.

Στον 7ο όμιλο η Ατλέτικο έκανε επίδειξη… ισχύος στη Βιέννη (νίκησε 3-0 την Αούστρια) και είναι η μοναδική ομάδα στη διοργάνωση που έκανε το «3 στα 3».

Στο άλλο ματς του ομίλου η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης πέτυχε σημαντικό «διπλό» στο «Ντραγκάο», επικρατώντας με 1-0 της Πόρτο και μπήκε εκ νέου στο κόλπο της πρόκρισης.

Μίλαν-Μπαρτσελόνα 1-1

Γκολ: 9′ Ρομπίνιο- 24′ Mέσι

Κίτρινες: Μοντολίβο – Αλέξις, Άλβες

Μίλαν (Aλέγκρι): Αμέλια, Κονστάν, Μεξές, Ζαπάτα, Αμπάτε, Ντε Γιονγκ, Μουντάρι, Μοντολίβο, Μπίρσα, Ρομπίνιο (64′ Μπαλοτέλι), Κακά (71′ Εμανουέλσον).

Μπαρτσελόνα (Μαρτίνο): Βαλντές, Άλβες, Πικέ, Μασεράνο, Αντριάνο, Μπουσκέτς, Τσάβι, Ινιέστα, Αλέξις (74′ Φάμπρεγκας, Νεϊμάρ, Μέσι.