Η Μπαρτσελόνα ήταν για άλλη μια φορά «υποτονική», αλλά είχε τον Λιονέλ Μέσι να εκμεταλλεύεται κάθε στατική φάση και έφτασε στη νίκη απέναντι στη Θέλτα με 4-1. Ο «ψύλλος» πήρε την ομάδα του από το χέρι και την ξανάφερε στην κορυφή, όπου είχε βρεθεί μόνη για λίγη ώρα η Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Μέσι άνοιξε το σκορ με πέναλτι και «απάντησε» στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον ίδιο τρόπο στον Ολάθα, ο οποίος είχε ισοφαρίσει με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ. Στο 48΄ ο απίστευτος Αργεντινός ξαναέστησε την μπάλα περίπου στο ίδιο σημείο και ανάγκασε τον Μπλάνκο να τη μαζέψει για τρίτη φορά από τα δίχτυα του, φτάνοντας στο χατ-τρικ.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 85΄ ο Μπουσκέτς, διώχνοντας κάθε άγχος αφού η ομάδα της Γαλικίας ήταν επιθετική και είχε ευκαιρίες για να μειώσει.

Η 13η αγωνιστική:

Σοσιεδάδ-Λεγανές 1-1 (63΄ Μερίνο – 78΄ Εν-Νεσιρί)

Αλαβές-Βαγιαδολίδ 3-0 (26΄ Χοσέλου, 32΄ Πίνα, 75΄ πεν. Λούκας Πέρεθ)

Βαλένθια-Γρανάδα 2-0 (74΄ Βας, 90+7΄ Φεράν Τόρες)

Έιμπαρ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-4 (17΄, 28΄ πεν. Μπενζεμά, 20΄ πεν. Σέρχιο Ράμος, 62΄ Βαλβέρδε)

Μπαρτσελόνα-Θέλτα 4-1 (23΄ πεν., 45΄+3, 48΄ Μέσι, 85΄ Μπουσκέτς – 42΄ Ολάθα)