Στο Champions League δεν τα πάει καλά, αλλά στη La Liga η Μπαρτσελόνα είναι… τρένο. Αν και η ομάδα του Τσάβι όχι απλά δυσκολεύτηκε απέναντι στην Θέλτα, την οποία νίκησε τελικά με 1-0, αλλά στάθηκε πάρα πολύ τυχερή στο φινάλε της αναμέτρησης, όπου οι φιλοξενούμενοι έχασαν απίστευτες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν.

Η 7η συνεχόμενη νίκη της «Μπαρτσα» στο πρωτάθλημα τη διατήρησε με την Ρεάλ Μαδρίτης στην κορυφή μετά από 8 αγωνιστικες. Νίκη που προήλθε από το γκολ του Πέδρι στο ξεκίνημα του αγώνα, με τους «μπλαουγκράνα», όμως, να μην «καθαρίζουν» το ματς σρτο διάστημα της υπεροχής τους κι αυτό παρά λίγο να το πληρώσουν.

Η Θέλτα πίεσε μετά το 70΄ κι έχασε τρεις τεράστιες ευκαιρίες στο τελευταίο 10λεπτο, με τους Άσπας και Νούνιες αρχικά και τη μεγαλύτερη με το δοκάρι του Πασιένσια στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, για να «παγώσει» το «Καμπ Νου».