Όποια αμφισβήτηση μπορεί να υπήρξε για την κατάκτηση της La Liga από την Μπαρτσελόνα, μετά τις δύο διαδοχικές ισοπαλίες με Τζιρόνα και Χετάφε, «διαλύθηκε» στο «Καμπ Νου». Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν 1-0 της -προερχόμενης από έξι διαδοχικές νίκες- Ατλέτικο, στο ντέρμπι της 30ης αγωνιστικής, διατήρησαν το +11 από τη δεύτερη Ρεάλ και πλέον περιμένουν τη μαθηματική «στέψη» τους.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Καταλανοί είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά η Ατλέτικο έχασε τις δύο μεγάλες ευκαιρίες, με τον Γκριεζμάν να έχει δοκάρι πριν καν συμπληρωθεί στο 1ο λεπτό και τον Τερ Στέγκεν να κάνει απίθανη απόκρουση σε κοντινό σουτ του Γάλλου στο 35΄. Τελικά, ήταν οι γηπεδούχοι αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 44΄, με πολύ ωραία προσπάθεια και τελείωμα του Φεράν Τόρες.

Στο β΄ μέρος το ματς «άνοιξε» πολύ, χάθηκαν εκατέρωθεν σημαντικές ευκαιρίες (Λεβαντόφσκι, Φεράν Τόρες, Γκάβι από τη μία πλευρά, Καράσκο και Ντε Πολ από την άλλη), με τον Ραφίνια στο 73΄ να χάνει το… άχαστο, αφού δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα σε κενή εστία, τον Τερ Στέγκεν ένα λεπτό αργότερα να αποκρούει το «τακουνάκι» του Γκριεζμάν από κοντά και τον Λεβαντόφσκι να αστοχεί απελπιστικά σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Ομπλακ στο 77΄ (κι ενώ μπορούσε να σιγουρέψει το γκολ με πάσα στον Ραφίνια).

Το τελικό 1-0 μοιάζει «φτωχό» με βάση την εικόνα του ματς, αλλά αυτό ουδόλως απασχολεί τους «μπλαουγκράνα», που ετοιμάζονται να πανηγυρίσουν το 27ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους, πρώτο από το 2019.

Να σημειωθεί ότι η Ατλέτικο είχε μία απώλεια της τελευταίας στιγμής, καθώς ο Κόκε αισθάνθηκε ενοχλήσεις λίγο πριν την έναρξη του αγώνα και έμεινε εκτός. Ο Ντιέγκο Σιμεόνε δεν είχε επίσης διαθέσιμους τους τιμωρημένους Γιορέντε και Κοντογκμπιά και τον τραυματία Ντεπάι. Στην Μπαρτσελόνα επανήλθαν ο Ντε Γιονγκ (βασικός) και ο Πέδρι (μπήκε αλλαγή), αλλά δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Ντεμπελέ, Κρίστενσεν και Σέρτζι Ρομπέρτο.

Η 30η αγωνιστική:

Εσπανιόλ-Κάντιθ 0-0

Οσασούνα-Μπέτις 3-2 (4΄, 11΄ Μπούντιμιρ, 41΄ Μονκαγιόλα – 16΄ Μιράντα, 70΄ Ροντρίγκεθ)

Αλμερία-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2 (90+2΄ Θεντέγες – 9΄ Νίκο Γουίλιαμς, 56΄ Ντε Μάρκος)

Σοσιεδάδ-Ράγιο Βαγεκάνο 2-1 (59΄ Σόρλοθ, 81΄αυτ. Λεζέν – 57΄ Παλαθόν)

Βαγιαδολίδ-Τζιρόνα 1-0 (24΄ Μοντσού)

Ρεάλ Μαδρίτης-Θέλτα 2-0 (42΄ Ασένσιο, 48΄ Μιλιτάο)

Έλτσε-Βαλένθια 0-2 (19΄ Λίνο, 42΄αυτ. Βερντού)

Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0 (44΄ Φεράν Τόρες)

Μαγιόρκα-Χετάφε 19:30

Σεβίλλη-Βιγιαρεάλ 22:00