Το πρώτο «τρίποντό» της στη νέα σεζόν της Bundesliga και μάλιστα με ισοπεδωτική εμφάνιση, πανηγύρισε η Λειψία, στη 2η αγωνιστική. Οι «κόκκινοι ταύροι» συνέτριψαν 5-1 την φιλοξενούμενη Στουτγκάρδη, η οποία περιορίστηκε σε ρόλο… κομπάρσου στην επανάληψη.

Η Στουτγκάρδη έκανε το… λάθος να προηγηθεί στον αγώνα (Γκιρασί 35΄) και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, με την έναρξη της επανάληψης, οι γηπεδούχοι άνοιξαν τον… χορό των τερμάτων με τον Χένριχς (51΄), για να συνεχίσουν με τους Ντάνι Όλμο (63’), Οπεντά (66’), Καμπλ (74’) και Τσάβι Σίμονς (76’), φτάνοντας άνετα στην πρώτη εφετινή νίκη τους.

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στην Bundesliga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Λειψία-Στουτγκάρδη 5-1

(51΄ Χένριχς, 63΄ Ντάνι Όλμο, 66΄ Οπεντά, 74΄ Καμπλ, 76΄ Τσάβι Σίμονς – 35΄ Γκιρασί)