Ρεάλ και Σίτι σφράγισαν το βράδυ της Τετάρτης τα εισιτήρια που οδηγούν στα προημιτελικά του Champions League με εντελώς όμως διαφορετικό τρόπο: οι Μαδριλένοι με… καρδιοχτύπια και η ομάδα του Μάντσεστερ με χαρακτηριστική ευκολία.

Πιο συγκεκριμένα η «βασίλισσα» της Ευρώπης πήρε την πρόκριση με την εντός έδρας ισοπαλία απέναντι στη Λειψία (1-1) στη ρεβάνς του νικηφόρου 1-0 επί γερμανικού εδάφους και η κάτοχος του τροπαίου με το 3-1 επί της Κοπεγχάγης (με το ίδιο σκορ είχε επικρατήσει και στην πρωτεύουσα της Δανίας).

Έτσι αμφότερες θα βρεθούν στην κλήρωση της προημιτελικής φάσης, με τα «εισιτήρια» που απομένουν, πλέον, να είναι τέσσερα.

Η Λειψία έκλεψε τις εντυπώσεις, αλλά όχι και την πρόκριση

Η Λειψία, πάντως, απέδειξε ότι δικαιούτο κάτι καλύτερο στην αποψινή ρεβάνς του «Μπερναμπέου».

Ήταν ανώτερη από τους «μερένχες» σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχασε πολλές ευκαιρίες, είχε δοκάρι με τον Όλμο στις καθυστερήσεις και παρότι «απάντησε» άμεσα στο γκολ του Βινίσιους με τον Όρμπαν (ο Βραζιλιάνος θα έπρεπε να είχε αποβληθεί πριν το γκολ που σημείωσε για βίαιη απώθηση στον Όρμπαν), δεν κατάφερε όμως να βρει ένα ακόμη τέρμα που θα έστελνε τη ρεβάνς των «16» στην παράταση.

Όσο ακριβώς χρειαζόταν για να φτάσει σε μία άνετη πρόκριση στους προημιτελικούς του Champions League έπαιξε απόψε η Μάντσεστερ Σίτι στη ρεβάνς του «Έτιχαντ» με την Κοπεγχάγη.

Έχοντας εξασφαλίσει ουσιαστικά το «εισιτήριο» για την οκτάδα από το πρώτο ματς (3-1) οι «πολίτες» νίκησαν για δεύτερη φορά τους πρωταθλητές Δανίας με το ίδιο σκορ και, πλέον, στρέφουν το μυαλό τους στο ντέρμπι κορυφής που ακολουθεί στην Premier League με την Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ» (10/03).

Κρατώντας στον πάγκο του τους Άκε, Μπερνάρντο Σίλβα, Στόουνς, Ντε Μπρόινε, Φόντεν, Γουόκερ και Γουάιτ, ο Πεπ Γκουαρντιόλα είδε την ομάδα του να «κλειδώνει» την πρόκριση πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 10 λεπτά με τα γκολ των Ακάντζι και Αλβαρες (5 γκολ σε ισάριθμες συμμετοχές στην εφετινή διοργάνωση).

Ο Ελιουνούσι μείωσε σε 2-1 στο 29΄, ωστόσο, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Χάαλαντ σκόραρε με αριστερό σουτ (7ο γκολ σε 8 συμμετοχές) φτάνοντας τα 41 τέρματα στο Champions League, τα περισσότερα από κάθε άλλο παίκτη στον θεσμό μετά το ντεμπούτο του το Σεπτέμβριο του 2019.

Ρεάλ Μαδρίτης-Λειψία 1-1

Γκολ: 65′ Βινίσιους (Ρεάλ), 68′ Όρμπαν (Λειψία)

Κίτρινες: Σλάγκερ (Λειψία), Ράουμ (Λειψία), Βινίσιους (Ρεάλ), Όρμπαν (Λειψία), Τσουαμενί (Ρεάλ), Κρόος (Ρεάλ)

Κόκκινες:

Δοκάρια: 90+2′ Όλμο (Λειψία)

Ρεάλ Μαδρίτης: Λούνιν, Καρβαχάλ, Ρίντιγκερ, Νάτσο, Μεντί, Βαλβέρδε, Τσουαμενί, Κρόος (78′ Μόντριτς), Καμαβινγκά (46′ Ροντρίγκο), Μπέλιγχαμ (85′ Χοσέλου, Βινίσιους

Λειψία: Γκουλάτσι, Χένρικς, Λουκέντα, Όρμπαν, Ράουμ, Όλμο, Χαϊντάρα (90′ Καμπλ), Σλάγκερ (85′ Ελίφ Έλμας), Σίμονς, Σέσκο (85′ Μπαουμγκάρτνερ), Οπέντα (78΄Πόουλσεν)

Μάντσεστερ Σίτι-Κοπεγχάγη 3-1

Γκολ: 5′ Ακάντζι (Σίτι), 9′ Άλβαρεζ (Σίτι), 29′ Ελιουνούσι (Koπεγχάγη), 45+3′ Χάαλαντ (Σίτι)

Κίτρινες: Κορνέλιους (Κοπεγχάγη)