Το γκολ του Τζέιντον Σάντσο μόλις στο 3ο λεπτό και του Μάρκο Ρόις στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλαν τη Μπορούσια Ντόρτμουντ στους προημιτελικούς του Champions League, με το τελικό 2-0 επί της Αϊντχόφεν, στη ρεβάνς της φάσης των «16» της διοργάνωσης στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ».

Διπλή, πλέον, θα είναι η εκπροσώπηση των Γερμανών στην κλήρωση της Παρασκευής (15/03), καθώς εκτός από τους Βεστφαλούς το «εισιτήριο» για την οκτάδα έχει εξασφαλίσει νωρίτερα και η Μπάγερν Μονάχου, με το 3-0 επί της Λάτσιο.

Ο 23χρονος Άγγλος επιθετικός με συρτό σουτ στο ξεκίνημα έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, για να χάσει απίστευτη ευκαιρία ο Λουκ Ντε Γιονγκ στο 90΄+4 για να ισοφαρίσει για την PSV και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα.

Ακριβώς ένα λεπτό μετά ο αρχηγός της Ντόρτμουντ, Μάρκο Ρόις, ο οποίος το ερχόμενο καλοκαίρι είναι πολύ πιθανό ν΄ αποχωρήσει από το σύλλογο, «κλείδωσε» την πρόκριση για την ομάδα με πλασέ.

Ντόρτμουντ – Αϊντχόφεν 2-0 (COSMOTE SPORT 3 HD)

Γκολ: 4′ Σάντσο, 90’+5 Ρόις

Κίτρινες κάρτες: Σούλε, Νμετσά

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Τσαν, Σούλε, Χούμελς, Μάατσεν, Οζκάν, Ζάμπιτσερ, Μάλεν (70′ Αντεγέμι), Μπραντ (58′ Νμετσά), Σάντσο (75′ Ρόις), Φίλκρουγκ.

Αϊντχόφεν (Πέτερ Μπος): Μπενίτες, Τέζε, Σούτεν, Μποσάλι, Ντεστ, Μάουρο Τζούνιορ (86′ Μπαμπάντι), Φίρμαν (82′ Πέπι), Τιλ (46′ Λοθάνο), Μπακαγιόκο, Ντε Γιονγκ, Τίλμαν.