Η Φιορεντίνα ήταν όσο «κυνική» χρειαζόταν απέναντι στη Μακάμπι Χάιφα και παρότι ισοφαρίστηκε στο τέλος απ’ την ισραηλινή ομάδα στο τελικό 1-1 στο «Αρτέμιο Φράνκι», ήταν εκείνη που εξασφάλισε την παρουσία της στα προημιτελικά του Europa Conference League, με συνολικό σκορ 5-4. Την ίδια ώρα η Σεντ Ζιλουάζ νίκησε 1-0 τη Φενερμπαχτσέ στην Κωνσταντινούπολη, αλλά η τουρκική ομάδα πήρε το «εισιτήριο» μετά τη νίκη της με 3-0 στο πρώτο ματς στο Βέλγιο.

Στη Φλωρεντία οι «βιόλα» προσπάθησαν να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο και βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 59′ με τον Μπαράκ. Η Μακάμπι προσπάθησε να «επιστρέψει» στη διεκδίκηση της πρόκρισης, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει στο 88′ με τον Χαλαϊλί.

Την ίδια ώρα στο «Σουκρού Σαράτσογλου», η Φενέρ είδε το VAR να της ακυρώνει το γκολ του Οσαγί-Σαμουέλ στο 18′ ως οφσάιντ, με τη Σεντ Ζιλουάζ να σκοράρει στο 68′ με το γκολ του Ρασμούσεν, αλλά να μην έχει χρόνο και περιθώρια για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων ρεβάνς για τη φάση των «16» του Europa Conference League έχουν ως εξής:

Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)-Σεντ Ζιλουάζ (Βέλγιο) 0-1 (68΄ Ράσμουσεν)

Α’ αγ. 3-0: Προκρίθηκε η Φενερμπαχτσέ με συνολικό σκορ 3-1

ΠΑΟΚ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) 5-1 (27΄ Μπάμπα, 34΄ αυτ. Σούσιτς, 42΄ Μπράντον Τόμας, 73΄ Κουλιεράκης, 88΄ πέν. Αντρ. Ζίβκοβιτς – 49΄ Χότζα)

Α’ αγ. 0-2: Προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ με συνολικό σκορ 5-3

Φιορεντίνα (Ιταλία)-Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) 1-1 (59΄ Μπαράκ – 88΄ Χαλαϊλί)

Α’ αγ. 4-3: Προκρίθηκε η Φιορεντίνα με συνολικό σκορ 5-4

Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)-Σερβέτ (Ελβετία) 0-0 / Ο αγώνας έχει οδηγηθεί σε ημίωρη παράταση