H Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε στην έδρα της Οσασούνα με 0-2 και ανέβηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα της La Liga, έχοντας και ματς λιγότερο.

Η Ατλέτικο ήταν ανώτερη στα πρώτα λεπτά του αγώνα είχε την κατοχή της μπάλας και βρήκε δίχτυα, με τον Γκριεζμάν στο 20′ να εκμεταλλεύεται την ασταθή επέμβαση του Φερνάντες, ανοίγοντας το σκορ (0-1).

Η Οσασούνα προσπάθησε να απαντήσει και στο 37ο λεπτό είχε δοκάρι με τον Μοχίκα, στην τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Τελικά η Ατλέτικο στο 81ο λεπτό σημείωσε και δεύτερο γκολ, με τον Ρικέλμε να διαμορφώνει το τελικό 0-2, χαρίζοντας στους Μαδριλένους  την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους, μετά το 3-1 στο ντέρμπι με την Ρεάλ.

Οι δύο ομάδες τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες  καθώς στην ίδια φάση στο 85′ αποβλήθηκαν ο Άβιλα με απ’ ευθείας κόκκινη και ο Μοράτα με δεύτερη κίτρινη.