Οι εκτός έδρας νίκες της Σκωτίας επί της Κύπρου (3-0) και της Πορτογαλίας επί της Σλοβακίας (1-0), που διατήρησαν το απόλυτό τους σε 1ο και 10ο όμιλο αντίστοιχα, το μεγάλο «Χ» που απέσπασε η Αρμενία στο «Eskisehir Sradion» απέναντι στην Τουρκία (1-1, 4ος όμιλος) και η νίκη του Λουξεμβούργου επί της Ισλανδίας (3-1, 10ος όμιλος), σημάδεψαν» το δεύτερο… πιάτο της 5ης αγωνιστικής των προκριματικών του EURO 2024.

Βαλίτσες για τη… Γερμανία αρχίζουν να ετοιμάζουν σιγά-σιγά οι Σκωτσέζοι και οι Πορτογάλοι που συνέχισαν το απόλυτο των νικών τους (5 στις 5). Η Σκωτία έκανε τα πάντα τέλεια στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Κύπρο, σκοράροντας τρεις φορές στην «AEK Arena» με τους ΜακΤόμινεϊ, Πόρτιους και ΜακΤζιν και στη συνέχεια διαχειρίστηκε με άνεση το προβάδισμά της.

Την ίδια ώρα η Πορτογαλία, τα βρήκε… σκούρα στην Μπρατισλάβα απέναντι στην αξιόμαχη Σλοβακία που είχε δοκάρι στο 42′, αλλά ένα λεπτό αργότερα (43′) βρήκε το γκολ της νίκης με την υπέροχη ατομική ενέργεια του Μπρούνο Φερνάντες.

Στους 10 βαθμούς του 10ου ομίλου ανέβηκε πλέον το εντυπωσιακό Λουξεμβούργο, που έκανε… πάρτι απέναντι στην Ισλανδία με 3-1, με τον κεντρικό αμυντικό του Παναθηναϊκού, Χόρντουρ Μάγκνουσον να αντικρίζει τη 2η κίτρινη κάρτα και να αποβάλλεται στο 73′.

Στο Εσκισεχίρ, οι Αρμένιοι (που διέσυραν τον Ιούνιο την Ουαλία στο Κάρντιφ με 4-2) άντεξαν στην πίεση των Τούρκων. Προηγήθηκαν με το γκολ του Ντασιάν στο 49ο λεπτό, όμως οι Τούρκοι έσωσαν τον ένα βαθμό κι έμειναν στην κορυφή του 4ου ομίλου, χάρις στο γκολ του Γιλντιρίμ στο 88′.

Τρεις βαθμούς πιο πίσω, αλλά με δύο αγώνες λιγότερους, είναι οι Κροάτες που συνέτριψαν τη Λετονία με 5-0, έχοντας… τελειώσει τη δουλειά απ’ το πρώτο ημίχρονο, όταν έφτασαν το δείκτη του σκορ στο 3-0 με δύο γκολ του Πέτκοβιτς κι ένα του Ιβάνουσετς. Στο δεύτερο 45λεπτο οι Κράμαριτς και Πάσαλιτς προσέθεσαν τα ονόματά τους στον πίνακα των σκόρερ για το τελικό 5-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής στους 10 προκριματικούς ομίλους του EURO 2024 έχουν ως εξής: