Η Γαλλία συνέχισε το απόλυτο σερί της στον 2ο προκριματικό όμιλο του EURO 2024 (στον οποίο συμμετέχει και η Ελλάδα), επικρατώντας εύκολα της Ιρλανδίας με 2-0 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, χάρη στα γκολ των Τσουαμενί και Τουράμ και με 5 στις 5 νίκες (κι 11-0 απολογισμό στα γκολ) έχει εξασφαλίσει ουσιαστικά από τώρα την πρόκρισή της στα τελικά της Γερμανίας.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΓΑΛΛΙΑ-ΙΡΛΑΝΔΙΑ

Την ίδια ώρα η Σλοβενία, με δύο γκολ του Αντράζ Σπόραρ και μία ασίστ του έτερου «πράσινου» Άνταμ Τσέριν έκανε… φύλλο και φτερό την Β. Ιρλανδία με 4-2 στον 8ο όμιλο και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της για απευθείας πρόκριση στην τελική φάση του EURO 2024 και θα δώσει μεγάλη μάχη με τη Δανία (νίκησε εύκολα 4-0 το Σαν Μαρίνο) και την Φινλανδία (1-0 στο Καζακστάν) για τις δύο πρώτες θέσεις στο γκρουπ.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΣΛΟΒΕΝΙΑ- ΒΟΡΕΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ

Τεράστιας σημασίας νίκη επί της Σερβίας στο (άδειο λόγω τιμωρίας) «Stadion Rajko Mitic» του Βελιγραδίου, σημείωσε η Ουγγαρία, ανεβαίνοντας στην κορυφή του 7ου ομίλου. Οι Σέρβοι (με τους οποίους αγωνίστηκαν ως αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιπ Μλαντένοβιτς του Παναθηναϊκού κι ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς του ΠΑΟΚ), προηγήθηκαν νωρίς (10′) με το αυτογκόλ του Σάλαϊ, όμως οι Μαγυάροι «γύρισαν» το σκορ μέσα σε τρία λεπτά με τα τέρματα των Βάργκα (34′) και Ορμπάν (36′) κι έφυγαν με ένα πολύ μεγάλο διπλό στις αποσκευές τους.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΣΕΡΒΙΑ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ

Τέλος, στον 5ο όμιλο η Πολωνία τα βρήκε… σκούρα απέναντι στα Νησιά Φερόε, όμως τη λύση έδωσε ο «γερόλυκος» Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι με δύο γκολ στο 73′ και στο 83′, καθαρίζοντας με 2-0 και παραμένοντας στο… κυνήγι της Τσεχίας και της Αλβανίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής στους 10 προκριματικούς ομίλους του EURO 2024: