Δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ο Ντισαγιέ Ντου «υπέγραψε» σε μεγάλο βαθμό το ντέρμπι της Βρετάνης, δίνοντας προβάδισμα στη Ρεν, εκ των αντιπάλων του Παναθηναϊκού στο Europa League. Η ομάδα του Ζενεσιό επικράτησε τελικά με 3-1 της Ναντ, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 7ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Ο 18χρονος Γάλλος επιθετικός θα έχει να το θυμάται για πολύ καιρό το γκολ που σημείωσε, μετά την ασίστ του Τρουφέ, στο 73ο λεπτό κι ενώ είχε αντικαταστήσει στο 71΄ τον Ρίντερ, ανοίγοντας το δρόμο για να μπει τέλος στο μικρό σερί των δύο νικών που προερχόταν η Ναντ.

Λίγο αργότερα (77΄) αποβλήθηκε ο Μοχάμεντ για τα «καναρίνια» και το έργο των γηπεδούχων έγινε ακόμη πιο εύκολο, με τον Καλιμουεντό να «σφραγίζει» τη νίκη στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων από την «ασβεστένια βούλα». Η ομάδα του Μπρουνο Ζενεσιό διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα, έχοντας, όμως, μόλις δύο νίκες και 5 ισοπαλίες στα πρώτα 7 ματς της σεζον.

Απέναντι στη σημερινή τους αντίπαλο συμπλήρωσαν 11 συνεχόμενα ματς χωρίς ήττα (8-3-0), ενώ από αυτά τα έξι τελευταία συνοδεύτηκαν με… «τρίποντο».

Η ενδεκάδα της Ρεν: Μανταντά, Ασινιόν, Ομάρι, Τεάτ, Τρουφέ, Μπουριγκό (81΄ Σανταμαρία), Μάτιτς, Μπλα (90΄+1 Ντουέ), Ρίντερ (71΄ Ντου), Γκουϊρί (80΄ Σαλάχ), Γιλντιρίμ (90΄+1 Καλιμουεντό).

Η 7η αγωνιστική:

Στρασμπούρ-Λανς 0-1 (17΄ Γουαχί)

Κλερμόν-Παρί ΣΖ 0-0

Μονακό-Μαρσέιγ 3-2 (8΄,52΄ Ακλιούς, 23΄ Μπαλογκάν – 1΄ Εντιαγέ, 18΄ Ζιγκό)

Ρεμς-Λιόν 2-0 (45΄+1 Μουνετσί)

Χάβρη-Λιλ 0-2 (40΄ Ζεγκρόβα, 52΄ αυτ. Σαλμιέρ)

Νις-Μπρεστ 0-0

Τουλούζ-Μετς 3-0 (31΄ Σμιντ, 43΄ Νταλίνγκα, 82΄ Μαγκρί)

Λοριάν-Μονπελιέ 0-3 (30΄, 89΄ Άνταμς, 71΄ Σαβανιέρ)

Ρεν-Ναντ 3-1 (6΄ πεν. Μπουριγκό, 73΄ Ντου, 90΄+5 πεν. Καλιμουεντό – 45΄ Σιριβέγια)