Αν και η Μονπελιέ έφτασε «μία ανάσα» από το να πανηγυρίσει τη νίκη επί της Κλερμόν (προηγείτο με 4-2) το ματς στο «Σταντ ντε λα Μοσόν» δεν τελείωσε ποτέ! Στο 90΄+1 μία κροτίδα έσκασε δίπλα στον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Ντιαό, με αποτέλεσμα τρία λεπτά μετά οι παίκτες της Κλερμόν ν΄ αποχωρήσουν από τον αγωνιστικό χώρο, τους ακολούθησαν και οι γηπεδούχοι, με το διαιτητή να διακόπτει οριστικά την αναμέτρηση, η τύχη της οποίας πλέον, θ΄ αποφασιστεί από τα αρμόδια πειθαρχικά όργανα της γαλλικής Λίγκας. Ο Ντιαό αποχώρησε με φορείο από το γήπεδο, όπως μετέδωσε η έγκυρη εφημερίδα Equipe.

Από εκεί και πέρα, δεν λέει με τίποτα να πανηγυρίσει «τρίποντο» η Λιόν. Αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ μέσα στην έδρα της από τη Λοριάν, η ομάδα του Φάμπιο Γκρόσο με τρομερή αντεπίθεση έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενη με 3-1.

Στο δεύτερο, όμως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση και με το τελικό 3-3 δεν επέτρεψαν στους «Λιονέ» να πάρουν την πρώτη εφετινή τους νίκη, μένοντας μετά από 8 αγωνιστικές με μόλις 3 ισοπαλίες και 5 ήττες!

Το αρνητικό ρεκόρ στα χρονικά του γαλλικού συλλόγου πήρε και νέα παράταση, όπως και η κακή παράδοση που έχει στα τελευταία έξι εντός έδρας ματς με αντίπαλο την Λοριάν, με 4 ισοπαλίες, μία νίκη και μία ήττα.

Η Τουλούζ… δούλεψε για τη Μονακό. Απέσπασε ισοπαλία εκτός έδρας από την Μπρεστ (1-1), μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους να «πιάσουν» την ομάδα του Πριγκιπάτου στην κορυφή της Ligue 1. Η Μπρέστ, μάλιστα, γλίτωσε την ήττα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ ισοφάρισης από τον Σατριάνο, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο 64ο λεπτό.