Στο 16ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μέιτλαντ-Νάιλς «λύτρωσε» την Λιόν στο «Groupama Stadium» και την έστειλε μία… ανάσα από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια της νέας αγωνιστικής περιόδου. Ο Άγγλος μέσος βρήκε στόχο από την άσπρη βούλα, μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Λακαζέτ, διαμορφώνοντα το τελικό 4-3 επί της Μπρεστ, για την 29η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Σε μία συναρπαστική σε εξέλιξη αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι άνοιξαν γρήγορα το σκορ (στο 18΄) με τον Τολισό, αλλά μέσα σε επτά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο η Μπρεστ έφερε την ανατροπή, γράφοντας το 1-3, με σκόρερ τους Μουνιέ (60΄) και Καστιγιό (64΄, 67΄).

Ωστόσο η… χαρά τους δεν κράτησε για πολύ, καθώς ο Λακαζέτ μείωσε σε 2-3 στο 70΄ και ο Ταλιαφίκο έφερε το ματς στα ίσια στο 79΄, πριν ο Μέιτλαντ-Νάιλς ολοκληρώσει τη δεύτερη ανατροπή και στο 16ο λεπτό των καθυστερήσεων χαρίσει το «τρίποντο» στη Λιόν.

Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς στο 86΄ αποβλήθηκε ο Ταλιαφίκο από τη Λιόν και ο Λεές-Μελού από την Μπρεστ, συμπληρώνοντας από δύο κίτρινες κάρτες ο καθένας.

Με αυτή την ήττα, η δεύτερη Μπρεστ παρέμεινε στο -10 από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία όμως έχει έναν αγώνα λιγότερο και ουσιαστικά οδεύει προς τον τίτλο.

Η 29η αγωνιστική:

Μετς-Λανς 2-1 (34΄, 45+2΄ Μικαουτάτζε – 13΄πεν. Σοτόκα)

Στρασμπούρ-Ρεμς 3-1 (44΄πεν. Γκαμεϊρό, 50΄ Σιλά, 90+3΄ Σαχί Ντιόν – 8΄ Νακαμούρα)

Ρεν-Τουλούζ 1-2 (20΄ Ντουέ – 22΄ Κάσερες, 32΄ Ντιαρά)

Χάβρη-Ναντ 0-1 (90+3΄ Μπαμπά)

Κλερμόν-Μονπελιέ 1-1 (45+5΄πεν. Τσαμ – 56΄ Κουλιμπαλί)

Λιόν-Μπρεστ 4-3 (18΄ Τολισό, 70΄ Λακαζέτ, 79΄ Ταλιαφίκο, 90+16΄ πεν. Μέιτλαντ-Νάιλς – 60΄ Μουνιέ, 64΄, 67΄ Καστιγιό)