Η Ντόρτμουντ δυσκολεύτηκε στο Α’ μέρος, αλλά στην επανάληψη ανέβασε στροφές και πήρε τη σημαντική νίκη, στην έδρα της, επί της Ουνιόν Βερολίνου με 4-2, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της πρωτεύουσας ήταν ανταγωνιστική και κατάφερε να ισοφαρίσει αμέσως το γρήγορο γκολ του Φούκρουγκ (7′) με τον Γκόσενς (9′) και στο 31ο λεπτό πήρε την πρωτοπορία στο σκορ με πέναλτι του Μπονούτσι.

Στην επανάληψη όμως η Μπορούσια βελτίωσε την απόδοση της και πήρε τη νίκη με τα γκολ των Σλότεμπεργκ (49′), Μπραντ (54′) και Ριέρσον (71΄).

TA ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-ΟΥΝΙΟΝ

Από εκεί και πέρα η Στουτγκάρδη συνεχίζει να εντυπωσιάζει τη φετινή σεζόν, επικρατώντας με 3-1 της Βόλσφσμπουργκ με ηγέτη και σκόρερ τον Γκιρασί, που πέτυχε χατ τρικ, και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, η Ντάρμστατ πήρε σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα της Άουγκσμπουργκ (1-2), ενώ η Λειψία δεν μπόρεσε να νικήσει την Μπόχουμ (0-0).