Πέντε ημέρες πριν την πρώτη μάχη με τον Ολυμπιακό στο «Γ.Καραϊσκάκης», στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League, η Φράιμπουργκ γνώρισε νέα ήττα, αυτή την φορά εντός έδρας, με 2-4 από την Ντόρτμουντ.

Προερχόμενη από τη συντριβή στη Στουτγκάρδη (5-0), η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ, ήθελε πάση θυσία το «τρίποντο», ωστόσο, δεν τα κατάφερε, παρότι ανέτρεψε προσωρινά τα εις βάρος της δεδομένα.

Η είσοδος του Βιντσέντσο Γκρίφο στο 28ο λεπτό αντί του Γκρέγκοριτς άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα ανάμεσα στην Φράιμπουργκ και στην Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί πήραν γρήγορρα το προβάδισμα με τον Χούμελς, ωστόσο, από δύο ασίστ του 30χρονου Ιταλού μέσου στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ήρθε η ανατροπή του σκηνικού και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-1.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, η Μπορούσια τα έπαιξε όλα για όλα και κατάφερε να κάνει… ανατροπή στην ανατροπή, εκμεταλλευόμενη την αποβολή του Χόφλερ στο 82΄. Ο Χούμελς με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 88΄ έκρινε επί της ουσίας το παιχνίδι στο στο Γιουρόπα-Παρκ Στάντιον και στις καθυστερήσεις ο Ρόις «σφράγισε» το «διπλό» των Βεστφαλών.

Η ενδεκάδα της Φράιμπουργκ: Ατουμπόλου, Γκούλντε, Γκίντερ, Λίνχαρτ, Κούμπλερ (85΄ Σμιντ), Εγκεστάιν, Χόφλερ, Σάλαϊ, Χόλερ (77΄ Αντάμου), Ντόαν (85΄ Ρολ), Γκρέγκοριτς (28΄ Γκρίφο).

Με… κεκτημένη ταχύτητα από το 3-0 στο Βερολίνο επί της Ουνιόν, η Λειψία «καθάρισε» με… συνοπτικές διαδικασίες και την Άουγκσμπουργκ και με την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πλησίασε στο -1 από τις Μπάγερν και Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Οι «κόκκινοι ταύροι» είχαν βάλει τις βάσεις για το «τρίποντο» από το 12ο λεπτό, όταν και προηγήθηκαν με 2-0, κάνοντας στη συνέχεια συντήρηση δυνάμεων ενόψει της πρεμιέρας τους στους ομίλους του Champions League, το βράδυ της ερχόμενης Τρίτης (19/09, 19:45) με την Γκούνγκ Μπόις στην Ελβετία.

Η Στουτγκάρδη συνεχίζει την εκπληκτική της πορεία στο ξεκίνημα της σεζόν. Μετά το 5-0 επί της Φράιμπουργκ, οι Σουηβοί πέρασαν και από την έδρα της Μάιντς με 3-1, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Γκιρασί με χατ τρικ. Αήττητη μετά από 4 ματς (3 νίκες, μία ισοπαλία) η ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες.

Στα… ψηλά πατώματα της βαθμολογίας βρίσκεται και η Χοφενχάιμ μετά την εκτός έδρας νίκη της επί της Κολωνίας με 3-1. Οι «τράγοι» συμπλήρωσαν τέσσερα ματς χωρίς νίκη (3 ήττες, μία ισοπαλία).

Η 4η αγωνιστική:

Μπάγερν Μονάχου-Λεβερκούζεν 2-2 (7΄ Κέιν, 86΄ Γκορέτσκα – 26΄ Γκριμάλντο, 90΄+4΄ πέν. Παλάσιος)

Λειψία-Άουγκσμπουργκ 3-0 (7΄ Σίμονς, 12΄ Οπέντα, 27΄ Ράουμ)

Φράιμπουργκ-Ντόρτμουντ 2-4 (45΄+3 Χόλερ, 45΄+7 Χόφλερ – 11΄,88΄ Χούμελς, 60΄ Μάλεν, 90΄+2 Ρόις)

Βόλσμπουργκ-Ουνιόν Βερολίνου 2-1 (12΄ Γουίντ, 31΄ Μέλε – 28΄ Τρίμελ)

Μάιντς-Στουτγκάρδη 1-3 (70΄ Μπαρέιρο – 56΄,85΄,90΄+7 Γκιρασί)

Κολωνία-Χοφενχάιμ 1-3 (61΄ Σέλκε – 1΄ Κράμαριτς, 28΄ Γκρίλιτσχ, 52΄ Μπέιερ)

Μπόχουμ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 19:30