Η Ντόρτμουντ εμφανώς κουρασμένη απ’ τη ρεβάνς της Τετάρτης (13/3) με την Αϊντχόφεν στους «16» του Champions League, τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης, στο τελευταίο ματς της 26ης αγωνιστικής ωστόσο, στο φινάλε είχε το καθαρό μυαλό και τις σωστές εκτελέσεις για να πάρει τη νίκη με 3-1 και να παραμείνει εντός της πρώτης τετράδας της Bundesliga, προσπερνωντας ξανά τη Λειψία.

Οι «αετοί» αιφνιδίασαν τους Βεστφαλούς στο «Signal Iduna Park», παίρνοντας… κεφάλι στο σκορ με το γκολ του Γκέτσε στο 13′. Στο 33′ ο Αντεγέμι έφερε το ματς στα ίσα, ωστόσο, η Άιντραχτ φάνηκε να ελέγχει στη συνέχεια το παιχνίδι.

Όλα αυτά μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο, όπου ήρθε η… λύτρωση για τους γηπεδούχους εις διπλούν. Πρώτα απ’ τον Χούμελς στο 81′ με καρφωτή κεφαλιά κι εν συνεχεία στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από το εύστοχο πέναλτι του Τσαν (παράβαση του Κοχ), που «σφράγισαν» το τρίποντο για την Ντόρτμουντ.

H 26η αγωνιστική:

Κολωνία-Λειψία 1-5 (18΄ Ανταμιάν – 15΄ Σίμονς, 63΄, 67΄ Οπέντα, 70΄ Χαϊντάρα, 82΄ Πόουλσεν)

Ουνιόν Βερολίνου-Βέρντερ Βρέμης 2-1 (50΄ Βερτέσεν, 52΄ Ααρονσον – 63΄ Βάισερ)

Βόλφσμπουργκ-Άουγκσμπουργκ 1-3 (9΄ Βίμερ – 45΄+3 Μάιερ, 61΄,79΄ Γιάκιτς)

Μάιντς-Μπόχουμ 2-0 (45΄+3 πεν, 71΄ Μπούρκαρτ)

Χαϊντενχάιμ-Γκλάντμπαχ 1-1 (66΄ Ντίνκσι – 9΄ Χακ)

Ντάρμστατ-Μπάγερν Μονάχου 2-5 (28΄ Σκάρκε, 90΄+5 Βίλχελσον – 36΄, 64΄ Μουσιάλα, 45΄+1 Κέιν, 74΄ Γκνάμπρι, 90΄+3 Τελ)

Χοφενχάιμ-Στουτγκάρδη 0-3 (16΄ Μιλό, 45΄+1 Γκιρασί, 68΄ Λέβελινγκ)

Φράιμπουργκ-Λεβερκούζεν 2-3 (10΄ Ντόαν, 79΄ Κεϊτέλ – 2΄ Βιρτς, 40΄ Χλόζεκ, 53΄ Σικ)

Ντόρτμουντ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-1 (33΄ Αντεγέμι, 81΄ Χούμελς, 90΄+3΄ πέν. Τσαν – 13΄ Γκέτσε)