Η Ντόρτμουντ προσπάθησε να διαχειριστεί την αποβολή του Χούμελς με απευθείας κόκκινη από το 15΄, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε. Η Λειψία ήταν αυτή που αξιοποίησε τη μεγάλη ευκαιρία, φεύγοντας με σπουδαίο «διπλό» 3-2 από το «Βεστφάλεν», στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Bundesliga. Ο Ζούλε, που μπήκε ως αλλαγή στο 15΄ για να καλυφθεί το κενό στο κέντρο της άμυνας μετά την αποβολή, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο ημίχρονο, αλλά η Λειψία βρήκε το κρίσιμο γκολ με σκόρερ τον Αυστριακό Μάρτιν Μπαουμγκάρτνερ στις αρχές του δεύτερο 45λεπτου και «κλείδωσε» το ματς στις καθυστερήσεις με τον Πούλσεν. Στη συνέχεια, το τέρμα του Φίλκρουγκ δεν είχε καμία ουσιαστική σημασία.

Νωρίτερα, τη συντριβή γνώρισε η Μπάγερν Μονάχου στη Φρανκφούρτη με 5-1 από την τοπική Άιντραχτ. Η ομάδα της Βαυαρίας στη χειρότερη, έως τώρα, εμφάνιση της έγινε εύκολα «λεία» για τους γηπεδούχους, που μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο και έως το 35ο λεπτό είχαν καταφέρει να «καθαρίσουν» το ματς με τα γκολ των Μαρμούς (12′), Εμπιμπέ (31′) και Λάρσον (35′), με τους πρωταθλητές να μειώνουν στο 44′ με τον Κίμιχ.

Στο δεύτερο μέρος η Άιντραχτ συνέχισε να κυριαρχεί στο γήπεδο και πέτυχε δύο ακόμη γκολ με τον Εμπιμπέ ξανά (50′) και τον Κνάουφ (60′). Στο μεταξύ η Ουνιόν Βερολίνου δείχνει να ξεπερνά τα προβλήματα της, κέρδισε με 3-1 την Γκλάντμπαχ και κατάφερε να βγει εκτός της ζώνης του υποβιβασμού.

Η 14η αγωνιστική:

Χοφενχάιμ-Μπόχουμ 3-1 (32΄ αυτ. Μάσοβιτς, 43΄ Κράμαριτς, 76΄ Μπεμπού – 90΄ Πασιένσια)

Ουνιόν Βερολίνου-Γκλάντμπαχ 3-1 (24′ πεν. Φόλαντ, 50′ Χόλερμπαχ, 75′ Κάουφμαν-77′ Πλεά)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Μπάγερν Μονάχου 5-1 (12′ Μαρμούς, 31′, 50′ Εμπιμπέ, 35′ Λάρσον, 60′ Κνάουφ-44′ Κίμιχ)

Βόλφσμπουργκ-Φράιμπουργκ 0-1 (75′ Γκρέγκοριτς)

Βέρντερ Βρέμης-Άουγκσμπουργκ 2-0 (39′ Σταρκ, 65′ Ντακς)

Χαϊντενχάιμ-Ντάρμστατ 3-2 (42′ Σόπνερ, 69′, 71′ Μαϊνκα-52′ Σάρκε, 60′ αυτ. Μαλόνεϊ)

Ντόρτμουντ-Λειψία 2-3 (45+6΄ Ζούλε, 90+3΄ Φίλκρουγκ – 32΄ Μπενσεμπαϊνί, 54΄ Μπαουμγκάρτνερ, 90+1΄ Πούλσεν)