Χωρίς να χρειαστεί να… φορτσάρει η Γιουβέντους, αν και αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Κριστιάνο Ρονάλντο, έφυγε με συνοπτικές διαδικασίες με το τρίποντο το βράδυ της Τρίτης από τη Σαρδηνία.

Πιο συγκεκριμένα η ομάδα του Αλέγκρι επικράτησε με 2-0 της Κάλιαρι κι έτσι 8 αγωνιστικές πριν το φινάλε το μόνο που απομένει είναι να γίνει γνωστό πότε θα στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια Ιταλίας.

Η «βέκια σινιόρα» είναι πλέον στο +18 από τη Νάπολι, που παίζει την Τετάρτη με την Έμπολι, χάρη στα τέρματα των Μπονούτσι και Κιν, ο οποίος σε ένα ακόμη ματς κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Στην αρχική ενδεκάδα των γηπεδούχων βρέθηκε ο Χαράλαμπος Λυκογιάννης, ο οποίος αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο, ενώ δέχτηκε μία κίτρινη κάρτα στο 20ό λεπτό.