Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα κατάφερε η Μίλαν να αποφύγει μια οδυνηρή ήττα μέσα στο Τζιουζέπε Μεάτσα από την Πάρμα, στο πλαίσιο της 11ης ημέρας της Serie A. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μάλιστα 2-0 με τέρματα των Ερνάνι (13΄) και Κούρτιτς (56΄), για να ισοφαρίσουν οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος με δύο γκολ του Ερναντέζ (58΄, 90΄+1΄).

Στο 24΄ ο διαιτητής ακύρωσε με την υπόδειξη του VAR ως οφσάιντ, τέρμα που σημείωσε ο Καστιγιέχο της Μίλαν, ενώ οι «ροσονέρι» στο πρώτο ημίχρονο είχαν τρία δοκάρια με τους Ντίας και Τσαλχάνογλου στο 40΄ και ένα ακόμη από τον Τούρκο διεθνή στο 45΄.

Η Γιουβέντους έστω και δύσκολα κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Τζένοα, την οποία νίκησε 3-1 στο Λουίτζι Φεράρις της Γένοβας και να διατηρηθεί έτσι κοντά στην κορυφή.

Η ομάδα του Τορίνο κατάφερε να προηγηθεί στο 57΄ με τον Ντιμπαλά, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 61΄ με τον Στουράρο. Όμως η Γιουβέντους με δύο τέρματα του Κριστιάνο Ρονάλντο (78΄, 89΄) από το σημείο του πέναλτι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3-1.

Νωρίτερα, η Αταλάντα δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με 3-0 την Φιορεντίνα, ενώ η Ρόμα ήταν εντυπωσιακή και διέλυσε με 5-1 στην Μπολόνια την τοπική ομάδα. Μάλιστα η ομάδα της Ρώμης έβαλε πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο!

Στο μεταξύ η Νάπολι κατάφερε, με ανατροπή, να λυγίσει την αντίσταση της Σαμπντόρια και να επικρατήσει στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» της Σαμπντόρια με 2-1. Ο Κώστας Μανωλάς ήταν βασικός στην ενδεκάδα των «παρτενοπέι».