Η Γιουβέντους αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς σκορ με τη Ρόμα στο «Ολίμπικο» και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ιταλίας, κάνοντας το 4ο σερί νταμπλ.
Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν από το 68ο λεπτό με αριθμητικό μειονέκτημα, αφού ο Ναϊνγκολάν είδε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε πέντε λεπτά. Πάντως, ο Αλέγκρι δεν ρίσκαρε ιδιαίτερα και τελικά το 0-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Η απονομή της Γιουβέντους θα γίνει την τελευταία αγωνιστική στην έδρα της απέναντι στη Βερόνα. Αποθεώθηκαν και οι παίκτες της Ρόμα, που είχαν εξασφαλίσει την 4άδα και το Champions League.

Στο άλλο ματς, το οποίο ήταν και βαθμολογικά αδιάφορο, η Νάπολι επικράτησε 2-0 στην έδρα της Σαμπντόρια με τέρματα των Μίλικ και Αλμπιόλ.

Η 37η αγωνιστική:

Σάββατο 12 Μαΐου
Μπενεβέντο – Τζένοα 1-0 (87′ Σεχ Ντιαμπατέ)
Ίντερ – Σασουόλο 1-2 (80′ Ραφίνια – 25′ Πολιτάνο, 72′ Μπεράρντι)

Κυριακή 13 Μαΐου

Φιορεντίνα – Κάλιαρι 0-1 (37′ Παβολέτι)
Μπολόνια – Κιέβο 1-2 (12′ πέν. Βέρντι – 48′ Τζακερίνι, 60′ Ινγκέζε)
Κροτόνε – Λάτσιο 2-2 (29′ Κουάνκουο, 61′ Τσεκερίνι – 17′ πέν. Λούλιτς, 84′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς)
Τορίνο – ΣΠΑΛ 2-1 (68′ Μπελότι, 87′ Ντε Σιλβέστρι – 22′ Γκράσι)
Βερόνα – Ουντινέζε 0-1 (20′ Μπάρακ)
Αταλάντα – Μίλαν 1-1 (90’+2 Μαζιέλο – 60′ Κεσιέ)
Ρόμα – Γιουβέντους 0-0
Σαμπντόρια – Νάπολι 0-2 (72′ Μίλικ, 80′ Αλμπιόλ)