Η Γιουβέντους έκανε το… καθήκον της και πανηγύρισε ακόμη μια νίκη στη Σέριε Α. Η -κάτοχος του τίτλου και πρωτοπόρος- «βέκια σινιόρα» επιβλήθηκε 3-0 της Φιορεντίνα στο Τορίνο, στο πρώτο κυριακάτικο (2/2) παιχνίδι για την 22η αγωνιστική, και αύξησε στους έξι βαθμούς το προβάδισμά της έναντι της δεύτερης Ίντερ. Τα πρώτα δύο γκολ των «μπιανκονέρι» πέτυχε ο Κριστιάνο Ρονάλντο με πέναλτι στο τέλος κάθε ημιχρόνου, ύστερα από φάσεις στις οποίες έγινε εξέταση του VAR.

Με τα τέρματα αυτά, ο Πορτογάλος σούπερ σταρ έγινε ο πρώτος παίκτης της Γιουβέντους που «βρήκε δίχτυα» για εννέα διαδοχικούς αγώνες πρωταθλήματος μετά τον Δεκέμβριο του 2005 και τον Νταβίντ Τρεζεγκέ. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ντε Λιχτ.

Η 22η αγωνιστική:

Μπολόνια-Μπρέσια 2-1 (43΄ Ορσολίνι, 90΄ Μπάνι – 36΄ πεν. Τορεγκρόσα)

Κάλιαρι-Πάρμα 2-2 (19΄ Ζοάο Πέδρο, 54΄ Σιμεόνε – 42΄ Κούτσκα, 90΄+2 Κορνέλιους)

Σασουόλο-Ρόμα 4-2 (7΄, 16΄ Καπούτο, 26΄ Τζούρισιτς, 74΄ Μπογκά – 55΄ Τζέκο, 73΄ πεν. Βερετούτ)

Γιουβέντους-Φιορεντίνα 3-0 (40΄ πεν., 80΄ πεν. Ρονάλντο, 90+1΄ Ντε Λιχτ)

Αταλάντα-Τζένοα 16:00

Λάτσιο-ΣΠΑΛ 16:00

Μίλαν-Βερόνα 16:00

Λέτσε-Τορίνο 19:00

Ουντινέζε-Ίντερ 21:45