Η Νάπολι πήρε κεφάλι στο ιταλικό Πρωτάθλημα, αφού εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα της Γιουβέντους στο ντέρμπι με την Ίντερ (1-1). Οι «παρτενοπέι» αγχώθηκαν αλλά τελικά κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της μαχητικής Αταλάντα με 2-0 και πήραν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες, με τον Καγιεχόν να σκοράρει σε όλα αυτά τα παιχνίδια!

Το ματς είχε καλό ρυθμό στο ξεκίνημα, με τους Τσιγκαρίνι και Πάντεφ να χάνουν από μία ευκαιρία για κάθε ομάδα στο πρώτο 15λεπτο, με τους «μπεργκαμάσκι» να στέκονται αρκετά καλά και να προβληματίζουν τους γηπεδούχους με τις αντεπιθέσεις τους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ρέινα έκανε εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Ντένις, οι Ιγκουαΐν και Πάντεφ δεν κατάφεραν σε δύο περιπτώσεις να ανοίξουν το σκορ και ο Ράφα Μπενίτεθ έριξε τελικά στον αγώνα τον Χάμσικ, που ήταν στον πάγκο καθώς αρχίζει και το Champions League και το rotation θα είναι απαραίτητο.

Ο Σλοβάκος έδωσε ζωντάνια στην ομάδα του και ο Ιγκουαΐν στο 71′ έδωσε το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς με το πλασέ για το 1-0, που έκανε τα πράγματα πιο απλά για τη συνέχεια. Η Αταλάντα, άλλωστε, έμεινε με 10 παίκτες στο 73′ από την δεύτερη κίτρινη του Τσιγκαρίνι, ο Ιγκουαΐν έχασε ευκαιρία για να σκοράρει ξανά αλλά μικρό το κακό για τη Νάπολι καθώς στο 81′ ο Καγιεχόν με ωραίο πλασέ, μετά το τακουνάκι του Τζεμαϊλί, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Τουλάχιστον δεν έχασε…

Ο Κακά έκανε το ντεμπούτο του για τη Μίλαν αλλά αυτό δεν άλλαξε και πολλά στη συνολική εικόνα της ομάδας του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι. Οι «ροσονέρι» πήγαν στο Τορίνο με στόχο τη νίκη που θα έδινε ξανά ψυχολογία αλλά τελικά έμειναν και ικανοποιημένοι που δεν έχασαν…

Η Μίλαν ήταν κακή από την αρχή του ματς, η Τορίνο προσπαθούσε να απειλήσει και σε κάποιες περιπτώσεις το κατάφερε, με τον Αλέγκρι να βλέπει ακόμη ένα παίκτη του να τραυματίζεται καθώς στο 42′ έφυγε από το ματς ο Μοντολίβο, με μυικό πρόβλημα, για να μπει στη θέση του ο Πόλι.

Στις πρώτες φάσεις του δευτέρου ημιχρόνου πάντως, στο 47′, τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τους Μιλανέζους καθώς ο Ντ’ Αμπρόσιο με κοντινό σουτ νίκησε τον Αμπιάτι για το 1-0. Ο Αλέγκρι έριξε στο ματς τον Μάτρι αντί του Ρομπίνιο, στο 70′ έβγαλε και τον Κακά για να βάλει τον Μπίρσα και στο 71′ ο Τσέρτσι έφυγε στην αντεπίθεση και τελείωσε σωστά τη φάση για το 2-0!

Όλα έδειχναν ότι η Τορίνο θα νικούσε για πρώτη φορά από το 2001 τη Μίλαν αλλά στο φινάλε της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν τουλάχιστον να σώσουν τον βαθμό. Στο 87′ ο Μουντάρι με σουτ, που δεν το βρήκε και καλά μετά την απόκρουση του Παντέλι σε άλλο σουτ, μείωσε σε 2-1 και στο 93′ ο Πασκουάλε ανέτρεψε τον Πόλι και ο διαιτητής Μάσα έδειξε τη βούλα.

Ο Μπαλοτέλι, πάντως, εκτέλεσε στο 97′ και έκανε το 2-2 καθώς όλη η Τορίνο, παίκτες και πάγκος, διαμαρτύρονταν έντονα επί 3-4 λεπτά. Παράβαση, πάντως, υπήρχε.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο (14/9)
Ιντερ-Γιουβέντους 1-1 (73′ Ικάρντι-75′ Βιντάλ)
Νάπολι-Αταλάντα 2-0 (71′ Ιγκουαΐν, 81′ Καγιεχόν)
Τορίνο-Μίλαν 2-2 (47′ Ντ’ Αμπρόσιο, 71′ Τσέρτσι-87′ Μουντάρι, 97′ πεν. Μπαλοτέλι)

20. Σασουόλο 0
* Οι Νάπολι, Γιουβέντους, Ιντερ, Μίλαν, Τορίνο και Αταλάντα έχουν ένα ματς περισσότερο.