Η Μάντσεστερ Σίτι μπορεί να νίκησε με 3-1 την Κοπεγχάγη στη Δανία, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στη φάση των «16» του Champions League, αλλά ο Πεπ Γκουαρντιόλα έχει προειδοποιήσει ότι στον αυριανό αγώνα ρεβάνς (6/3) των δύο ομάδων δεν πρέπει να υπάρξει εφησυχασμός.

Η Μάντσεστερ Σίτι, δεύτερη στην Premier League, αντιμετωπίζει την πρωταθλήτρια Λίβερπουλ την Κυριακή, από την οποία υπολείπεται έναν βαθμό, αλλά ο Καταλανός προπονητής είπε ότι η προσοχή στην ομάδα του παραμένει στην πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League:

«Στο ποδόσφαιρο, οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά. Όλα μπορούν να συμβούν», είπε σήμερα (5/3) στους δημοσιογράφους. «Δεχόμαστε γκολ στο 85ο λεπτό, δεχόμαστε δεύτερο, πρέπει να πάμε στην παράταση. Σέβομαι πολύ την Κοπεγχάγη. Αμύνονται, έχουν καλό σύστημα, είναι πραγματικά καλά οργανωμένοι», πρόσθεσε.

Ο Γκουαρντιόλα ανέφερε το παράδειγμα της Λειψίας, την οποία η Σίτι κέρδισε 3-1 στη φάση των ομίλων, αλλά στη συνέχεια έμεινε πίσω με 2-0 εντός έδρας, προτού αντισταθεί για να κερδίσει με 3-2:

«Δύο λάθη, 0-2», είπε, προσθέτοντας: «Αν δεχόμασταν άλλο ένα γκολ θα ήμασταν δεύτεροι στον πίνακα».