Η Αγγλία ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ξεχωριστό φιλικό με την Σκωτία (3-1) στο «Χάμπτεν Παρκ» της Γλασκώβης. Το επετειακό ματς για τη συμπλήρωση των 150 ετών από την πρώτη αναμέτρηση στην Ιστορία των δύο Εθνικών ομάδων, κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό μέσα σε τέσσερα λεπτά στο πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο τα «Τρία Λιοντάρια» πέτυχαν δύο γκολ με τους Φόντεν και Μπέλινγχαμ (32΄, 35΄).

Στο δεύτερο μέρος με το αυτογκόλ του Χάρι Μαγκουάιρ στο 67΄ το συγκρότημα του Στιβ Κλαρκ ξαναμπήκε στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 1-2, αλλά εννέα λεπτά πριν από το 90΄ από την άψογη ενέργεια του Μπέλινγχαμ και την ασίστ προς τον Κέιν, ο επιθετικός της Μπάγερν με ιδανικό πλασέ έδωσε τέλος στον αγώνα.

Με αυτό τον τρόπο η Αγγλία συνέχισε την καλή παράδοση που έχει απέναντι στους Σκωτσέζους, που μετρούν μόλις μία νίκη τα τελευταία 37 χρόνια (11/1999 με 1-0).

Με τον σέντερ φορ του Ολυμπιακού, Ελ Κααμπί, να περνά αλλαγή στο 86ο λεπτό αντί του Εν Νεσίρι, το Μαρόκο νίκησε σε φλικό την Μπουρκίνα Φάσο με 1-0.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των διεθνών φιλικών αγώνων:

Φιλιππίνες – Αφγανιστάν 2-1 (74΄ Ράσμουσεν, 81΄ Ροντίνι- 64΄ Ποπαλζάι)

Σιγκαπούρη – Κινεζική Ταϊπέι 3-1 (42΄πεν. Σονγκ Γι-γιουνγκ, 65΄ Ταν, 82΄ Ανουάρ – 29΄ Κουάμε)

Κίνα – Συρία 0-1 (59΄ Κρούμα)

Ιαπωνία – Τουρκία 4-2 (16΄,78΄πεν. Ίτο, 28΄,36΄ Νακαμούρα – 44΄ Καμπάκ, 61΄ Γιλντιρίμ)

Κένυα – Νότιο Σουδάν 0-1 (2΄ Οκέλο)

Κόστα Ρίκα – ΗΑΕ 1-4 (64΄ Κασκάντε – 16΄,63΄ Αλγκασανί, 23΄ Κανέδο, 38΄ Σαλμέν)

Μπαχρέιν – Τουρκμενιστάν 1-1

Νότια Αφρική – Λ.Δ. Κονγκό 1-0 (25΄ Φόστερ)

Κατάρ – Ρωσία 1-1 (70΄ Αλαα – 90΄ Σολντατένκοφ)

Ιράν – Ανγκόλα 4-0 (7΄,16΄ Ταρεμί, 20΄ Μοχαραμί, 87΄ Σαχρίαρ)

Αζερμπαϊτζάν – Ιορδανία 2-1 (45΄+1πεν. Μαχμούντοφ, 79΄ Νταντάσοφ – 57΄ Αλ Ρασντάν)

Γκάνα – Λιβερία 3-1 (52΄ Νουαμάχ, 59΄ Κούντους, 82΄ Τζ. Αγιού – 90΄+1 Τεά)

Νότια Κορέα-Σαουδική Αραβία 1-0 (32΄ Τσο Γκούε-Σούνγκ)

Αίγυπτος – Τυνησία 1-3 (34΄ Καμάλ – 3΄ Λαϊντουνί, 8΄αυτ. Φατί, 90΄+5 Χαμζα Ράφια)

Μαρόκο – Μπουρκίνα Φάσο 1-0 (36΄ Ουναχί)

Σκωτία – Αγγλία 1-3 (67΄αυτ. Μαγκουάιρ – 32΄ Φόντεν, 35΄ Μπέλινγχαμ, 81΄ Κέιν)

Ακτή Ελεφαντοστού – Μάλι 0-0

Γερμανία – Γαλλία 2-1 (4′ Μίλερ, 87′ Σανέ – 89′ πεν. Γκριζμάν)

Σενεγάλη – Αλγερία 0-1 (65 Σαλμπί)