Το καλύτερο… δώρο για τις γιορτές έκανε στη Λίβερπουλ η Γουέστ Χαμ, καθώς νίκησε την Άρσεναλ με 2-0 στο «Emirates», έχοντας πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Ντίνο Μαυροπάνο, στο τελευταίο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής και του α’ γύρου της Premier League, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να μείνει μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα και στο +2 απ’ τους «κανονιέρηδες».

Τα «σφυριά» ανάγκασαν την Άρσεναλ στην πρώτη εντός έδρας ήττα της για τη σεζόν (είχαν ως τώρα 7-2-0 στο «Emirates»), παίζοντας πανέξυπνα σε όλο το 90λεπτο, την ώρα που η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα έμοιαζε πλήρως αποσυντονισμένη.

Η Γουέστ Χαμ άνοιξε το σκορ στο 13′ με τον Σούτσεκ κι άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων ως το φινάλε του πρώτου μέρους. Στο 55′ ήρθε η ώρα του Μαυροπάνου να «χτυπήσει» και να κάνει το 0-2 με μία κεφαλιά-δυναμίτη που έστειλε πρώτα την μπάλα στο οριζόντιο και στο αριστερό δοκάρι, πριν καταλήξει στα δίχτυα, με τον διεθνή Έλληνα στόπερ να μην πανηγυρίζει το τέρμα του σε ένδειξη σεβασμού προς την πρώην ομάδα του.

Η Άρσεναλ έστησε… πολιορκία στο τελευταίο ημίωρο ψάχνοντας ένα γκολ για να ξαναμπεί στο ματς, όμως η αψεγάδιαστη αμυντικά Γουέστ Χαμ δεν της επέτρεψε να την «πληγώσει», φτάνοντας σε ένα τεράστιο διπλό (τρίτη σερί νίκη) που την ανέβασε στην 6η θέση της βαθμολογίας. Στο 90’+6′ ο Μπενράχμα δεν κατάφερε να νικήσει απ’ την άσπρη βούλα τον Ράγια, ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι που κέρδισε ο Μπόουεν.

Νωρίτερα, η Μπράιτον επανήλθε στις υψηλές «πτήσεις» στην Premier League και με το εμφατικό 4-2 επί της Τότεναμ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής, επέστρεψε στις νίκες μετά από τρία ματς (2 ισοπαλίες, μία ήττα) κι έβαλε τέλος στο σερί τριών νικών των «σπερς».

Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι ήταν εξαιρετική, εγκλωβίζοντας πλήρως τους Λονδρέζους και πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0, χάρις στο γκολ του τρομερού 18χρονου Τζακ Χίνσελγουντ (11′) και το εύστοχο πέναλτι του Ζοάο Πέντρο (23′).

Η καταιγιστική εικόνα της Μπράιτον συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν άλλα δύο γκολ, χάρις στην καταπληκτική εκτέλεση του Εστουπινιάν στο 63′ με αριστερή «οβίδα» έξω απ’ την περιοχή και το δεύτερο εύστοχο πέναλτι του Ζοάο Πέντρο στο 76′.

Η Τότεναμ έδειξε σημεία… ζωής στο τελευταίο δεκάλεπτο, σημειώνοντας δύο γκολ με τους Βελίζ (81′) και Ντέιβις (86′), όμως ο χρόνος που της απέμενε για να ψάξει κάτι περισσότερο ήταν ελάχιστος…

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 19ης αγωνιστικής στην Premier League έχουν ως εξής:

Νιούκαστλ-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-3