Η Ίντερ είχε εύκολο έργο με αντίπαλο την αδύναμη φέτος Σαμπντόρια, καθώς επιβλήθηκε το Σάββατο με 3-0 σκορ των Γενοβέζων στο «Μεάτσα» στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι «νερατζούρι» του Σιμόνε Ιντσάγκι είχαν τελειώσει τη δουλειά από το πρώτο μισό της συνάντησης με τα γκολ του Ντε Φράι και του Μπαρέλα, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» το έβαλε ο Κορέα.

Οι Λομβαρδοί έφτασαν στους 24 βαθμούς κι έπιασαν στην τρίτη θέση τις Αταλάντα και Λάτσιο, αλλά έχοντας παιχνίδι περισσότερο.

Ο Νικολό Φατζιόλι μπήκε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα της Γιουβέντους με τη Λέτσε, στο «Βία ντελ Μάρε» και ήταν ο άνθρωπος που έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση, δίνοντας την τρίτη συνεχή νίκη στην ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, στη Serie A.

Ο 21χρονος Ιταλός μέσος πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ στο 73ο λεπτό, το πρώτο του στο ιταλικό πρωτάθλημα, χαρίζοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στη «Βέκια Σινιόρα» που πασχίζει για να καλύψει το χαμένο έδαφος.