Η Ίντερ χρειάστηκε να κάνει μία τεράστια ανατροπή για να πάρει τη νίκη επί της «αδιάφορης» Έμπολι στο «Σαν Σίρο» με 4-2, να περάσει προσωρινά στην κορυφή και να «μεταφέρει» το άγχος στη «συμπολίτισσα» Μίλαν, η οποία δοκιμάζεται την Κυριακή (8/05) στην έδρα της πολύ επικίνδυνης, Βερόνα.

Το εναρκτήριο ματς της 36ης αγωνιστικής (δύο απομένουν για το φινάλε) ξεκίνησε με την κάτοχο του τίτλου να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 0-2, πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου.

Πριν κλείσει το ημίχρονο, όμως, οι «νερατζούρι» είχαν φέρει το ματς στα ίσα και με ηγέτη τον Λαουτάρο Μαρτίνες, ο οποίος «υπέγραψε» την ανατροπή στο 64΄ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, «σφράγισαν» το «τρίποντο» στις καθυστερήσεις με τον Αλέξις Σάντσες (90΄+4). Ο Χιλιανός σκόραρε 12 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο αντί του Κορέα.

Η 36η αγωνιστική:

Ίντερ-Έμπολι 4-2 (40΄αυτ. Ρομανιόλι, 45΄,64΄ Μαρτίνες, 90΄+4 Σάντσες – 5΄ Πιναμόντι, 28΄ Ασλάνι)

Τζένοα-Γιουβέντους 22:00