Η Ίντερ του Αντόνιο Κόντε δείχνει από τα πρώτα κιόλας παιχνίδια της στο φετινό καμπιονάτο ότι θα είναι άκρως ανταγωνιστική. Οι «νερατζούρι» είχαν δύσκολη αποστολή στη Σαρδηνία απέναντι στην Κάλιαρι, όμως έφυγαν με τους τρεις βαθμούς νικώντας 2-1 και μοιράζονται την κορυφή με Γιουβέντους και Τορίνο. Η Ίντερ προηγήθηκε με κεφαλιά του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 27΄, στο ξεκίνημα της επανάληψης η Κάλιαρι ισοφάρισε με τον Ζοάο Πέδρο και το 72΄ ο Λουκάκου με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι της Ρώμης, καθώς η -τυπικά γηπεδούχος- Λάτσιο και η Ρόμα αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο «Ολίμπικο». Ο Κολάροφ με πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στους «τζιαλορόσι» στο α΄ μέρος του “Derby della Capitale”, ενώ οι «μπιανκοτσελέστι» ισοφάρισαν στο β΄ ημίχρονο με τον Λουίς Αλμπέρτο.

Η 2η αγωνιστική:

Μπολόνια-ΣΠΑΛ 1-0 (90+3΄ Σοριάνο)

Μίλαν-Μπρέσια 1-0 (12΄ Τσαλχάνογλου)

Γιουβέντους-Νάπολι 4-3 (16΄ Ντανίλο, 19΄ Ιγκουαΐν, 62΄ Ρονάλντο, 90΄+3 αυτ. Κουλιμπαλί – 66΄ Μανωλάς, 68΄ Λοσάνο, 81΄ Ντι Λορέντσο)

Λάτσιο-Ρόμα 1-1 (58΄ Λουίς Αλμπέρτο – 17΄ πεν. Κολάροφ)

Αταλάντα-Τορίνο 2-3 (38΄, 54΄ Ζαπάτα – 24΄ Μπονιφάτσι, 57΄ Μπςερενγκέρ, 66΄ Ίτσο)

Κάλιαρι-Ίντερ 1-2 (50΄ Ζοάο Πέδρο – 27΄ Μαρτίνες, 72΄ πεν. Λουκάκου)

Τζένοα-Φιορεντίνα 2-1 (11΄ Ζαπάτα, 65΄ Κουάμε – 76΄ πεν. Πούλγκαρ)

Λέτσε-Βερόνα 0-1 (81΄ Πεσίνα)

Σασουόλο-Σαμπντόρια 4-1 (29΄, 36΄, 43΄ Μπεράρντι, 47΄ Τραορέ – 67΄ πεν. Κουαλιαρέλα)

Ουντινέζε-Πάρμα 1-3 (17΄ Λαζάνια – 43΄ Ζερβίνιο, 59΄ Γκαλιόλο, 75΄ Ινγκλέζε)