Ένα γκολ του Ντ΄ Αμπρόζιο στο 23ο λεπτό έκρινε το ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής στην Ιταλία και επέτρεψε στην Ίντερ να επιστρέψει στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας το απόλυτο έως τώρα, που της δίνει διαφορά δύο βαθμών από την πρωταθλήτρια Γιουβέντους. Η Λάτσιο αντέδρασε μετά το γκολ αλλά ο Χαντάνοβιτς επενέβη όπου χρειάστηκε και διατήρησε απαραβίαστη την εστία του, που έχει δεχθεί μόλις ένα γκολ μέχρι στιγμής.

Η έκπληξη της βραδιάς έγινε στο «Σαν Πάολο», καθώς μια σφριγηλή Κάλιαρι υποχρέωσε σε εντός έδρας ήττα τη Νάπολι και άφησε την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι στο -6 από την κορυφή. Πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε επίσης η Λέτσε, που έφυγε με 3-1 από το «Πάολο Μάτσα» απέναντι στη ΣΠΑΛ, ενώ χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση Τζένοα-Μπολόνια.

Η Φιορεντίνα πήρε «ανάσα» νικώντας τη Σαμπντόρια, ενώ η Πάρμα βρήκε τη λύτρωση απέναντι στη Σασουόλο με αυτογκόλ στις καθυστερήσεις.

Η 5η αγωνιστική:

Βερόνα-Ουντινέζε 0-0

Μπρέσια-Γιουβέντους 1-2 (4΄ Ντοναρούμα – 40΄ αυτ. Κάντσελορ, 63΄ Πιάνιτς)

Ρόμα-Αταλάντα 0-2 (71΄ Ζαπάτα, 90΄ Ντε Ρουν)

Φιορεντίνα-Σαμπντόρια 2-1 (35΄ Πετσέλα, 57΄ Κιέζα – 79΄ Μπονατσόλι)

Τζένοα-Μπολόνια 0-0

Ίντερ-Λάτσιο 1-0 (23΄ Ντα΄ Αμπρόζιο)

Νάπολι-Κάλιαρι 0-1 (87΄ Κάστρο)

Πάρμα-Σασουόλο 1-0 (90΄+3 αυτ. Φεράρι)

ΣΠΑΛ-Λέτσε 1-3 (17΄ Ντι Φραντσέσκο – 11΄ πεν., 73΄ πεν. Μανκόζου, 47΄ Καλντερόνι)