Ένα δίλεπτο χρειάστηκε η Ίντερ, προκειμένου να νικήσει την -προτελευταία της βαθμολογίας- Τζένοα για το ιταλικό πρωτάθλημα. Οι «νερατζούρι» συνέτριψαν 4-0 τους «ροσομπλού» στο «Τζιουζέπε Μεάτσα», στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, και «έπιασαν» στην κορυφή της βαθμολογίας την πρωταθλήτρια Γιουβέντους. Ο Ρομέλου Λουκάκου άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε στο 31΄, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ρομπέρτο Γκαλιαρντίνι διπλασίασε τα τέρματα της Ίντερ, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Ακολούθησαν άλλα δύο γκολ στο β΄ μέρος και η ομάδα από το Μιλάνο επέστρεψε στο… ρετιρέ.

Νωρίτερα, σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που καταβάλλει για να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, πανηγύρισε η Ουντινέζε. Οι «μπιανκονέρι» επιβλήθηκαν 2-1 της Κάλιαρι στο Ούντινε, στην πρώτη σημερινή αναμέτρηση για την 17η αγωνιστική της Serie A, και βρίσκονται πλέον στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μπάμπης Λυκογιάννης συμπεριλήφθηκε στο αρχικό σχήμα της Κάλιαρι, ωστόσο αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Λούκα Πελεγκρίνι, ενώ οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Πιζακάνε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+2΄).

Η 17η αγωνιστική:

Σαμπντόρια-Γιουβέντους 1-2 (35΄ Καπράρι – 19΄ Ντιμπάλα, 45΄ Ρονάλντο)

Φιορεντίνα-Ρόμα 1-4 (34΄ Μπάντελ – 19΄ Τζέκο, 21΄ Κολάροφ, 73΄ Πελεγκρίνι, 88΄ Τζανιόλο)

Ουντινέζε-Κάλιαρι 2-1 (39΄ Ντε Πολ, 85΄ Φοφανά – 84΄ Ζοάο Πέδρο)

Ίντερ-Τζένοα 4-0 (31΄, 71΄ Λουκάκου, 33΄ Γκαλιαρντίνι, 64΄ πεν. Εσπόζιτο)

Τορίνο-ΣΠΑΛ 21:45