Ο Τάσος Δουβίκας, ο οποίος βρέθηκε στο αρχικό σχήμα της Θέλτα, ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της μεγάλης νίκης-πρόκρισης της ομάδας του στους «8» του Κυπέλλου, μέσα στο «Μεστάγια» επί της Βαλένθια με 3-1.

Η ομάδα του Βίγκο, που δίνει μάχη για την παραμονή στη LaLiga προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Copa del Rey χάρις σε δύο γκολ του Έλληνα στράικερ, στο 18΄ με πέναλτι και στο 80΄, με το δεύτερο προσωπικό του να δίνει τέλος στα όποια όνειρα των γηπεδούχων για να στείλουν το ματς στην παράταση.

Στο 13΄ ο Ντε Λα Τότε είχε δώσει το προβάδισμα στην Θέλτα, ενώ στο 29΄ ο Πεπέλου με πέναλτι είχε μειώσει προσωρινά σε 1-2 για τις «νυχτερίδες».

Η Σοσιεδάδ ξεπέρασε την ήττα από την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο ντέρμπι της χώρας των Βάσκων, για την LaLiga, νίκησε με 2-0 την Οσασούνα στην Παμπλόνα και προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου.

Η αποβολή του Κατένα στο 57΄ και το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ογιαρθάμπαλ στο επόμενο λεπτό έκριναν σε μεγάλο βαθμό το γειτονικό ντέρμπι, με τον Μερίνο στο 90΄+8 να δίνει την «χαριστική βολή» στους γηπεδούχους.