Με τον Τζουντ Μπέλιγχαμ να «χτυπά» στις καθυστερήσεις και να σκοράρει σε τέταρτο διαδοχικό ματς από το ξεκίνημα της σεζόν, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με ανατροπή, 2-1 της Χετάφε κι έκανε το 4Χ4 στη La Liga.

Ο Άγγλος διεθνής ήταν σε ένα ακόμη ματς ο απόλυτος πρωταγωνιστής των «μερένγκες». Το έκανε πρώτα με την Θέλτα, χαρίζοντας στη «βασίλισσα» το «τρίποντο» πετυχαίνοντας το γκολ που έκρινε το ματς στο Βίγκο (1-0) και το επανέλαβε σήμερα στο πρώτο παιχνίδι που έδωσε εφέτος η Ρεάλ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ομάδα του Κάσρλο Αντσελότι βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, αλλά πίεσε πάρα πολύ συνέχεια, έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες (δύο δοκάρια με Καρβαχάλ και Ροντρίγκο και 26 τελικές) και στο φινάλε δικαιώθηκε για την επιμονή της.

Η 4η αγωνιστική:

Κάντιθ-Βιγιαρεάλ 3-1 (18΄ Ράμος, 30΄πεν, 50΄ Μακίς – 10΄ Σόρλοτ

Αλμερία-Θέλτα 2-3 (54΄ Ακιέμε, 68΄ Αρίμπας – 24΄ Νούνιες, 33΄ Λάρσεν, 87΄ Σβέντμπεργκ)

Σοσιεδάδ-Γρανάδα 5-3 (9΄,44΄ Κούμπο, 59΄ Θουμπιμέντι, 67΄ Μπαρενετσέα, 76΄αυτ. Μπος – 35΄αυτ. Λε Νορμάντ, 83΄ Μπογιε, 90΄+9 Θαραγόθα)

Ρεάλ Μαδρίτης-Χετάφε 2-1 (47΄ Χοσέλου, 90΄+5 Μπέλιγχαμ – 11΄ Μαγιοράλ)

Αλαβές-Βαλένθια 19:30

Μπέτις-Ράγιο Βαγεκάνο 22:00