Με τον πλέον εμφατικό τρόπο μπήκε η Γιουβέντους στο νέο πρωτάθλημα (3-0 την Ουντινέζε), ενώ η Λέτσε με δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών στο φινάλε μετέτρεψε το 0-1 σε 2-1 επί της Λάτσιο.

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσαν να περιμένουν οι άνθρωποι της «Γιούβε». Σε μία δύσκολη έδρα, η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι έκανε «πάρτι» και με τρία γκολ στο πρώτο μέρος πέρασε σα… σίφουνας από την «Ντάτσια Αρένα» με το τελικό 3-0.

Οι «μπιανκονέρι» αιφνιδίασαν στον απόλυτο βαθμό τους γηπεδούχους και στα πρώτα 20 λεπτά προηγήθηκαν με 2-0, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Βλάχοβιτς με ασίστ στο 2΄ στον Κιέζα και μετά με το δικό του γκολ (πέναλτι) τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο απλά.

Για 85 λεπτά η Λάτσιο κρατούσε το «διπλό» στο «Βια ντελ Μάρε», με το γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε στο 26΄, ωστόσο, οι παίκτες της Λέτσε κατάφεραν μέσα σε τρία λεπτά (85΄-87΄) να φέρουν τα πάνω κάτω και να πανηγυρίσουν τη νίκη με 2-1 επί των «λατσιάλι».

Η 1η αγωνιστική:

Εμπολι-Βερόνα 0-1 (75΄ Μπονατσόλι)

Φροζινόνε-Νάπολι 1-3 (7΄πεν. Χαρουΐ – 24΄ Πολιτάνο, 42΄,79΄ Οσιμέν)

Τζένοα-Φιορεντίνα 1-4 (58΄ Μπιράσχι – 5΄ Μπιράγκι, 11΄ Μποναβεντούρα, 40΄ Γκονζάλες, 56΄ Μαντραγκόρα)

Ιντερ-Μόντσα 2-0 (8΄,76΄ Μαρτίνες)

Ρόμα-Σαλερνιτάνα 2-2 (17΄,82΄ Μπελότι – 36΄,49΄ Καντρέβα)

Σασουόλο-Αταλάντα 0-2 (84΄ Ντε Κετελάερε, 90΄+3 Ζορτέα)

Λέτσε-Λάτσιο 2-1 (85΄ Άλμβιστ, 87΄ Ντι Φραντσέσκο – 26΄ Ιμόμπιλε)

Ουντινέζε-Γιουβέντους 0-3 (2΄ Κιέζα, 20΄πεν. Βλάχοβιτς, 45΄+3 Ραμπιό)