Η Μόντσα ολοκλήρωσε με ένα μεγάλο «χτύπημα» την 25η αγωνιστική της Serie A, επικρατώντας της Μίλαν με 4-2 στο «Brianteo» σε ένα ματς που τα είχε όλα και πάνω απ’ όλα απίστευτες εναλλαγές συναισθημάτων στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όπου οι γηπεδούχοι «εκτέλεσαν» δις τους «ροσονέρι» των 10 παικτών.

Μία νίκη ιστορικού χαρακτήρα, καθώς ήταν η πρώτη στην Ιστορία της Μόντσα απέναντι στη Μίλαν, με τους γηπεδούχους να κόβουν το δρόμο της ομάδας του Στέφανο Πιόλι προς τη 2η θέση. Η Μόντσα πήρε προβάδισμα σύο τερμάτων με τα γκολ των Πεσίνα και Ντάνι Μότα στο φινάλε του πρώτου μέρους. Η αποβολή του Γιόβιτς με απευθείας κόκκινη στο 53′ έκανε ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα για τη Μίλαν, η οποία ωστόσο, βρήκε τον τρόπο για να αντιδράσει και να ισοφαρίσει με τα τέρματα των Ζιρού (64′) και Πούλισικ (88′).

Η Μόντσα, ωστόσο, είπε την τελευταία… λέξη στο ματς. Ο Μπόντο στο 90′ κι ο Κολόμπο (παίκτης που αγωνίζεται ως δανεικός απ’ τη Μίλαν στη Μόντσα!) στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλαν τη σφραγίδα τους σε μία ιστορική νίκη που έφερε τη Μόντσα πολύ μακριά πλέον απ’ την επικίνδυνη ζώνη…

Νωρίτερα, η Ρόμα «συνήλθε» μετά την εντός έδρας ήττα της περασμένης εβδομάδας απ’ την Ίντερ, πέρασε σαν… αέρας απ’ την έδρα της Φροζινόνε επικρατώντας με το εμφατικό 3-0 στο και με την 4η νίκη της στα τελευταία 5 ματς, ανέβηκε ξανά στην 6η θέση της βαθμολογίας και βρίσκεται πάλι εντός των ευρωπαϊκών εισιτηρίων.

Ο Χούισεν στο 38′ άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη των «τζαλορόσι», οι οποίοι βρήκαν άλλα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο με του Αζμούν (71′) και Παρέδες (81′, πέναλτι) φτάνοντας στη 12η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Η 25η αγωνιστική:

Τορίνο-Λέτσε 2-0 (50΄ Μπελανόβα, 81΄ Ζαπάτα)

Ίντερ-Σαλερνιτάνα 4-0 (17΄ Τιράμ, 19΄ Μαρτίνες, 40΄ Ντάμφρις, 90΄+1 Αρναούτοβιτς)

Νάπολι-Τζένοα 1-1 (90΄ Ενζονζέ – 47΄ Φρέντρουπ)

Βερόνα-Γιουβέντους 2-2 (11΄ Φορολούνσο, 53΄ Νοσλίν – 28΄ πεν. Βλάχοβιτς, 56΄ Ραμπιό)

Αταλάντα-Σασουόλο 3-0 (22΄ Πάσαλιτς, 58΄ Κουπμάινερς, 75΄ Μπάκερ)

Λάτσιο-Μπολόνια 1-2 (18΄ Ίσακσεν – 39΄ Ελ Αζουζί, 78΄ Ζίρκζι)

Ουντινέζε-Κάλιαρι 1-1 (14΄ Ζεμούρα – 44΄ Γκαετάνο)

Έμπολι-Φιορεντίνα 1-1 (56΄ πεν. Νιάνγκ – 29΄ Μπέλτραν)

Φροζινόνε-Ρόμα 0-3 (38΄ Χούισεν, 71΄ Αζμούν, 81΄ πέν. Παρέδες)

Μόντσα-Μίλαν 4-2 (45΄ Πεσίνα, 45΄+6΄ Ντάνι Μότα, 90΄ Μπόντο, 90΄+6΄ Κολόμπο – 65΄ Ζιρού, 88΄ Πούλισικ)