Η Νάπολι έπαιξε ως πραγματική πρωταθλήτρια στο Μπέργκαμο και πήρε σπουδαία νίκη επί της Αταλάντα με 2-1, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Serie A. Οι πρωταθλητές μπήκαν δυναμικά, πίεσαν την αντίπαλη άμυνα και στο 36′ γκολ του Ραχμάνι ακυρώθηκε από το VAR, για να έρθει ο Κβίτσα Κβαρατσχέλια στο 44ο λεπτό για ν’ ανοίξει το σκορ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, δημιούργησαν ευκαιρίες και στο 53′ ο Λουκμάν ισοφάρισε το σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, οι «παρτενοπέι» έγιναν πιο επιθετικοί και κατάφεραν με τον Ελμάς να κάνουν το 2-1 στο 79ο λεπτό.

Νωρίτερα, με ηγέτη τον Κύπριο διεθνή μέσο, Γρηγόρη Κάστανο, η -ουραγός της βαθμολογίας- Σαλερνιτάνα έριξε στο καναβάτσο τη Λάτσιο στο Σαλέρνο και πήρε τη μεγάλη νίκη, και μάλιστα με ανατροπή, με 2-1.

Η ομάδα της Ρώμης προηγήθηκε στο 43′ με πέναλτι του Ιμόμπιλε, αλλά στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Κάστανο (55′) και να στείλουν ξανά την μπάλα στα δίχτυα των «λατσιάλι» με τον Καντρέβα στο 66ο λεπτό.

Με την ήττα αυτή η Λάτσιο απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από το γκρουπ των πρωτοπόρων της βαθμολογίας.