Με τον Ρικάρντο Ορσολίνι να «οργιάζει», η Μπολόνια νίκησε άνετα στο «Νταλ΄ Άρα» την Έμπολι με 3-0, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής στη Serie A κι έκανε βαθμολογικό άλμα στην κατάταξη.

Ο 26χρονος επιθετικός των «Ροσομπλού» και της Εθνικής Ιταλίας πέτυχε όλα τα γκολ της ομάδας του, ένα στο πρώτο και δύο στο δεύτερο ημίχρονο, βάζοντας τέλος στο σερί των τριών συνεχών ισοπαλιών, όλες με 0-0.

Το πρώτο ήταν προσωπικό αριστούργημα, το δεύτερο πιο απλό και λυτρωτικό μετά την αποτυχία του να διπλασιάσει λίγο νωρίτερα με άδεια εστία, ενώ το χατ-τρικ ολοκληρώθηκε στις καθυστερήσεις.

Η ομάδα του Τιάγκο Μότα προηγήθηκε στο 21΄ με «ποίημα» του Ορσολίνι, ο οποίος έφερε την μπάλα μπροστά με το τακούνι, πέρασε έναν αντίπαλο και νίκησε τον Μπερίσα με το αριστερό πόδι. Άμεση ήταν η αντίδραση από την ομάδα της Τοσκάνης, που είχε δοκάρι με τον Μαλέ, ενώ ύστερα ο Καπούτο ισοφάρισε αλλά ο Εμπουέχι ήταν οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Στο 64΄ ο Ορσολίνι είχε την πιο εύκολη ευκαιρία για να διπλασιάσει μετά την πάσα του Ζιρκζί, αλλά με άδειο τέρμα σούταρε άουτ. Λίγο αργότερα όμως δεν λάθεψε και κάπου εκεί η Έμπολι δεν είχε πια την ενέργεια να αντιδράσει.

Στο 90΄+3 ο Ορσολίνι μάγεψε ξανά: τακουνάκι για τον Ελ Ατζούζι, ο οποίος του επέστρεψε την μπάλα κι εκείνος την έβαλε στα δίχτυα του Σκορούπσκι φτάνοντας στο χατ-τρικ που άξιζε.