Επέστρεψε στις νίκες η Μίλαν μετά την «αυτοκτονία» στο παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής με τη Λέτσε, όπου προηγήθηκε 2-0 και ισοφαρίστηκε στο β΄ μέρος.

Αυτή την φορά οι «ροσονέρι» διατήρησαν το προβάδισμα που πήραν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με το πέναλτι του Τεό Ερναντές, νίκησαν 1-0 την Φιορεντίνα στο «Τζουζέπε Μεάτσα» και πλησίασαν στο -3 τη δεύτερη Γιουβέντους και στο -5 την πρωτοπόρο Ίντερ, οι οποίες «συγκρούονται» την Κυριακή στο Τορίνο στο μεγάλο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι «ροσονέρι», πλέον, θα «ρίξουν όλο το βάρος» στο μεγάλο ματς της ερχόμενης Τρίτης (28/11) με την Ντόρτμουντ στο Μιλάνο, που πρέπει πάση θυσία να κερδίσουν για να κάνουν το πιο σημαντικό βήμα για την πρόκρισή τους στα νοκ άουτ του Champions League.