Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Φιορεντίνα να «καθαρίσει» το ματς με την ουραγό, Κάλιαρι, και να επιστρέψει στις νίκες στη Serie A (προηγήθηκε το 1-1 με την Φροζινόνε) με 3-0, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 7ης αγωνιστικής.

Στο «Αρτέμιο Φράνκι» οι «βιόλα» άνοιξαν το σκορ με τον Γκονζάλες μόλις στο 3ο λεπτό και στο 21΄ με το αυτογκόλ του Ντοσένα έβαλαν τις βάσεις για το άνετο «τρίποντο».

Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι δεν μπόρεσε ν΄ αντιδράσει στο β΄ μέρος, με αποτέλεσμα να μην αποφύγει την 5η εφετινή της ήττα, ούσα η τρίτη του πρωταθλήματος που παραμένει χωρίς νίκη μετά την έναρξη της περιόδου (οι άλλες δύο είναι, η Σαλερνιτάνα και η Ουντινέζε).

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στη Serie A έχουν ως εξής:

Λέτσε-Νάπολι 0-4

(16΄ Όστιγκαρντ, 51΄ Οσιμέν, 88΄ Γκαετάνο, 90+5΄ Πολιτάνο)

Μίλαν-Λάτσιο 2-0