Με τον Χρήστο Τζόλη να σκοράρει στην παράταση, δίνοντας «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του, η Φορτούνα Ντίσελντορφ πέρασε δύσκολα από την έδρα της Ουντερχάχινγκ με το «χορταστικό» 6-3 έπειτα από 120 λεπτά αγώνα, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τους «16» του Κυπέλλου Γερμανίας.

Οι γηπεδούχοι (ομάδα Γ’ κατηγορίας) έβαλαν πολύ δύσκολα στη Φορτούνα και προηγήθηκε με 2-0 χάρις στα γκολ του Χομπς στο 34′ και στο 55′ (πέναλτι). Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα μέσα σε ένα δίλεπτο, με τους Κλάους (65′) και Γιοχάνεσον (66′), για να ξαναδώσει προβάδισμα στην Ουντερχάχινγκ ο Σκαρλατίδης στο 72′.

Η Φορτούνα ισοφάρισε στο 78′ με τον Γιοχάνεσον έπειτα από ασίστ του Τζόλη, ενώ στην παράταση ήταν… καταιγιστική! Στο 107′ ο Γιοχάνεσον ολοκλήρωσε ένα επιβλητικό χατ-τρικ, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του Ντίσελντορφ, για να ακολουθήσει το γκολ του Τζόλη στο 115′. Στο 117′ ο Γιαστζρέμπσκι διαμόρφωσε το τελικό 6-3 για τη Φορτούνα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στα πέναλτι κέρδισε το δικό της «εισιτήριο» για τον 3ο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας το Αμβούργο. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με το τέρμα του Σιπνόσκι στο 11′, το Αμβούργο ισοφάρισε στο 77′ με τον Γιάτα και πήρε την πρόκριση στη «ρώσικη ρουλέτα» με 4-3.