Σε τροχιά τίτλου παραμένει η Λίβερπουλ, χάρη στο άνετο πέρασμά της από το Κάρντιφ, όπου νίκησε με 2-0 την ομώνυμη ομάδα, για την 35η αγωνιστική της Premier League.

Με εξαιρετική εμφάνιση, οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή, δημιούργησαν ευκαιρίες με Μανέ και Σαλάχ, αλλά ήταν οι Βαϊνάλντουμ και Μίλνερ που πέτυχαν τα δύο γκολ.

Πλέον, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ περιμένει ένα… δώρο από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία την Μεγάλη Τετάρτη τη -δεύτερη αλλά με αγώνα λιγότερο- Μάντσεστερ Σίτι σε εξ αναβολής αγώνα. Αυτή ήταν η ένατη σερί νίκη της Λίβερπουλ σε όλες τις διοργανώσεις, κάτι που είχε να συμβεί από το 2014!

Ήττα-σοκ για την Άρσεναλ από την Κρίσταλ Πάλας

Η Κρίσταλ Πάλας σημείωσε μία πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Άρσεναλ με 3-2 και άφησε την ομάδα του Ουνάι Έμερι στην τέταρτη θέση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του νότιου Λονδίνου αιφνιδίασε τους «κανονιέρηδες» όταν άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό.

Συγκεκριμένα, ο Μπεντέκε κέρδισε το φάουλ από τον Μαυροπάνο (που δέχτηκε κίτρινη κάρτα) έξω από την περιοχή σε πλάγια θέση. Ο Βέλγος επιθετικός μετά από εκτέλεση του Λούκα Μιλιβόγεβιτς πήρε την κεφαλιά και πέτυχε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης.

Η Άρσεναλ ισοφάρισε με τον Ουνάι Έμερι στο 48ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με γκολ του Ζαχά στο 62ο λεπτό. Έξι λεπτά αργότερα ο ΜακΆρθουρ μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 1-3 για την Κρίσταλ Πάλας και στο 78ο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ μείωσε για την Άρσεναλ σε 2-3.

Ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος που είχε ξεκινήσει βασικός παραχώρησε τη θέση του στον Άλεξ Ιουόμπι στο 46ο λεπτό.