Η Λίβερπουλ συνεχίζει την προέλασή της στην αγγλική Premier League, καθώς πέρασε νικηφόρα και από το «Στάμφορντ Μπριτζ», επικρατώντας την Κυριακή με 2-1 της Τσέλσι, και έκανε το «6 στα 6», επαναφέροντας τη διαφορά της από τη Μάντσεστερ Σίτι στους πέντε βαθμούς.

Το ματς είχε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίωρο, στο οποίο εν πολλοίς κρίθηκαν τα πάντα. Στο 14΄ η ομάδα του Κλοπ κέρδισε φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής, ο Σαλάχ πάτησε τη μπάλα για τον Αλεξάντερ-Αρνολντ και αυτός με έναν άπιαστο «κεραυνό» άνοιξε το σκορ.

Στο 24΄ ο Εϊμπραχαμ έχασε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Άντριαν, στο 27΄ ο Αθπιλικουέτα σκόραρε μετά από φάση διαρκείας, αλλά το γκολ ακυρώθηκε με υπόδειξη του VAR, για οφσάιντ του Μάουντ πολύ νωρίτερα, ενώ στο 30΄ ο Φιρμίνο, με κεφαλιά από κόρνερ του Ρόμπερτσον, «έγραψε» το 0-2.

Οι Λονδρέζοι μείωσαν στο 71΄ με τον Καντέ, πίεσαν στο τελευταίο 20λεπτο και έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες με Μπατσουαγί και Μάουντ, αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης άντεξαν, φεύγοντας έτσι από το Λονδίνο με το πολύτιμο τρίποντο.

Στο μεταξύ, η Άρσεναλ πέτυχε παλικαρίσια νίκη με 3-2 επί της Άστον Βίλα στο «Emirates», παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ και έπαιζε με δέκα παίκτες από το 41΄, λόγω αποβολής του Μέιτλαντ-Νάιλς.

Δύο γκολ από τους Τσέιμπερς και Ομπαμεγιάνγκ στο τελευταίο δεκάλεπτο χάρισαν μία πολύτιμη νίκη στους «κανονιέρηδες», που είχαν στη βασική ενδεκάδα τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο.