Πολύτιμο έδαφος στη μάχη του τίτλου έχασε η Λίβερπουλ, καθώς… υποχρεώθηκε από την Άστον Βίλα σε εντός έδρας στραβοπάτημα.

Οι «ρεντς» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με τους «χωριάτες» το Σάββατο στο Άμφιλντ και είδαν τη διαφορά τους από την πρωτοπόρο Άρσεναλ να αυξάνεται στους οκτώ βαθμούς.

Πάντως η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς θα πρέπει να είναι και ευχαριστημένη από τον βαθμό της ισοπαλίας, καθώς βρέθηκε να χάνει με 2-0, μετά τα γκολ των Βάιμαν στο 25′ και Μπεντέκ στο 36′.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Στάριτζ μείωσε ενώ ο Τζέραρντ στο 53′ ισοφάρισε με πέναλτι που κέρδισε ο Λουίς Σουάρες.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Σάντερλαντ – Σαουθάμπτον 2-2 (32′ Μπορίνι, 71′ Άνταμ Τζόνσον / 4′ Τζέι Ροντρίγκεθ, 31′ Λόβρεν)
Μάντσεστερ Σίτι – Κάρντιφ 4-2 (14′ Τζέκο, 33′ Χεσούς Νάβας, 77′ Γιαγιά Τουρέ, 79′ Αγκουέρο / 29′ Νόουν, 93′ Φρέιζερ Κάμπελ)
Άρσεναλ – Φούλαμ 2-0 (57′ και 62′ Καθόρλα)
Νόριτς – Χαλ 1-0 (87′ Ράιαν Μπένετ)
Γουέστ Χαμ – Νιούκαστλ 1-3 (45’+2 αυτ. Γουίλιαμσον / 16′ και 95′ Καμπάγ, 33′ Ρεμί)
Κρίσταλ Πάλας – Στόουκ 1-0 (51′ Πάντσεον)
Λίβερπουλ – Άστον Βίλα 2-2 (45’+2 Στάριτζ, 53′ πέν. Τζέραρντ / 25′ Βάιμαν, 36′ Μπεντέκ)