Η Λίβερπουλ και η Μπάγερν Μονάχου σφράγισαν τα πρώτα δύο εισιτήρια, που οδηγούν στα προημιτελικά του Champions League, τα οποία πάντως κατέκτησαν με εντελώς διαφορετικό τρόπο, καθώς οι Άγγλοι τα… χρειάστηκαν απέναντι στην Ίντερ, την ώρα που οι Βαυαροί έκαναν «πάρτι» απέναντι στη Σάλτσμπουργκ.

Με ένα άκρως εμφατικό τρόπο η πρωταθλήτρια Γερμανίας «σκόρπισε» με 7-1 την Σάλτσμπουργκ στην «Αλιάνζ Αρένα» (πρώτο ματς 1-1), με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να «πετά φωτιές».

Σε διάστημα λιγότερο των 12 λεπτών ο Πολωνός στράικερ πέτυχε χατ τρικ, το οποίο είναι το ταχύτερο στην ιστορία της διοργάνωσης.

Ο «Λέβα» έφτασε έτσι τα 5 χατ τρικ στο Champions League (4 με την Μπάγερν κι ένα με την Ντόρτμουντ) και έχει τρία λιγότερα από τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Λιονέλ Μέσι που έχουν από 8, ενώ με 12 γκολ οδηγεί, πλέον, την κούρσα των σκόρερ στην τρέχουσα περίοδο, αφήνοντας στην 2η θέση τον Αλέ του Άγιαξ που έχει 11.

Το τέταρτο γκολ των Γερμανών πέτυχε ο Γκνάμπρι, ο οποίος έφτασε τα 12 στο 32ο ματς της καριέρας του στο Champions League. Παράλληλα δύο γκολ πέτυχε ο Μίλερ (54΄,83΄), ενώ σκόραρε και ο Σανέ (86′), Το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους το πέτυχε ο Κγιάεργκααρντ (70′).

Το 2-0 της Λίβερπουλ στο Μιλάνο έστειλε τους «κόκκινους» στους «8» της διοργάνωσης, παρά το γεγονός ότι η Ίντερ ήταν η νικήτρια στο «Άνφιλντ» με 1-0, με το υπέροχο γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 62ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι «έσπασαν» τα δοκάρια, καθώς είχαν τρία στη διάρκεια του ματς, δύο με τον Σαλάχ στο β΄ μέρος, ενώ είχε προηγηθεί αυτό του Μάτιπ στα μέσα του πρώτου.

Οι «νερατζούρι» ίσως να είχαν καλύτερη τύχη στον αγώνα, εάν δεν έφευγε από το ματς ο Αλέξις Σάντσες με κόκκινη κάρτα στο 63΄, ένα λεπτό μετά το τέρμα του Αργεντινού.

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της φάσης των «16»:

Μπάγερν (Γερμανία)-Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) 7-1

(12΄πεν, 21΄πεν, 23΄ Λεβαντόφσκι, 31΄ Γκνάμπρι, 54΄,83΄ Μίλερ, Σανέ 86΄ – 70΄ Κγιάεργκααρντ)

Γκολ: 61′ Λαουτάρο Μαρτίνες (Ίντερ)

Κίτρινες: Ζότα (Λίβερπουλ), Σάντσες (Ίντερ) Βιδάλ (Ίντερ), Μανέ (Λίβερπουλ), Μπαστόνι (Ίντερ)

Κόκκινες: 63′ Σάντσες (Ίντερ)

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Ματίπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Τζόουνς (65′ Κεϊτά), Φαμπίνιο, Τιάγκο (66′ Χέντερσον), Σαλάχ, Ζότα, Μανέ

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνια, Ντε Φράι (46′ Ντ’ Αμπρόζιο), Μπαστόνι, Ντάμφρις (75′ Νταρμιάν), Βιδάλ, Μπρόζοβιτς (75′ Γκαλιαρντίνι), Τσαλχάνογλου (84′ Βεσίνο), Πέρισιτς, Μαρτίνες (76΄Κορέα), Σάντσες

Μπάγερν Μονάχου-Σάλτσμπουργκ 7-1

Γκολ: 12′ πεν., 21′ πεν, 23′ Λεβαντόφσκι, 31′ Γκνάμπρι, 54′, 83′ Μίλερ, 85′ Σανέ – 70′ Κιάεργκααρντ

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Παβάρ, Ζίλε (67′ Νιανζού), Λούκας Ερνάντεθ (60′ Ουπαμεκανό), Κίμιχ, Μουσιάλα, Γκνάμπρι (46′ Σαρ), Μίλερ, Σανέ, Κομάν, Λεβαντόφσκι

Σάλτσμπουργκ: Κον, Κρίστενσεν, Σολέ (46′ Πιατκόβσκι), Βέμπερ, Ούλμερ, Καμαρά (67′ Τιτζάνι), Σάιβαλντ (46′ Σούτσιτς), Καπάλντο, Αάρονσον, Αντεγέμι (62′ Σέσκο), Ανταμού (62; Κιάεργκααρντ)