Εντυπωσιακή στο β΄ ημίχρονο, η Λίβερπουλ συνέτριψε 4-0 τη Γουλβς στο «Άνφιλντ», σε ένα παιχνίδι που θεωρητικά είχε αξιοσημείωτο βαθμό δυσκολίας για τους «κόκκινους», στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Με αυτό τον τρόπο η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ «απάντησε» στην Τότεναμ, που είχε βρεθεί για μερικές ώρες μόνη πρώτη, μετά τη νίκη επί της Άρσεναλ στο ντέρμπι του Λονδίνου. Με τον Κώστα Τσιμίκα στον πάγκο, η Λίβερπουλ πήγε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 1-0, χάρις στο γκολ του Σαλάχ.

Το… καλό όμως οι πρωταθλητές το κρατούσαν για το δεύτερο 45λεπτο. Βαϊνάλντουμ (59΄) και Μάτιπ (67΄) διασφάλισαν τη νίκη με άλλα δύο γκολ μέσα σε μερικά λεπτά, ενώ το «κερασάκι» έβαλε το αυτογκόλ του Σεμέδο, που διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Η 11η αγωνιστική:

Μπέρνλι-Έβερτον 1-1 (3΄ Μπρέιντι – 45΄+ Κάλβερτ-Λιούιν)

Μάντσεστερ Σίτι-Φούλαμ 2-0 (5΄ Στέρλινγκ, 26΄πεν. Ντε Μπρόιν)

Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Γ. 1-3 (38΄ Σούτσεκ – 65΄ Πογκμπά, 68΄ Γκρίνγουντ, 78΄ Ράσφορντ)

Τσέλσι-Λιντς 3-1 (27΄ Ζιρού, 61΄ Ζούμα, 90΄+3 Πούλισικ – 4΄ Μπάμφορντ)

Γουέστ Μπρομ-Κρίσταλ Πάλας 1-5 (30΄ Γκάλαχερ – 8΄ αυτ. Φούρλονγκ, 55΄, 68΄ Ζαχά, 59΄, 82΄ Μπέντεκε)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Λέστερ 1-2 (26΄ ΜακΜπέρνι – 24΄ Πέρεθ, 90΄ Βάρντι)

Τότεναμ-Άρσεναλ 2-0 (13΄ Σον, 45΄+ Κέιν)

Λίβερπουλ-Γουλβς 4-0 (24΄ Σαλάχ, 59΄ Βαϊνάλντουμ, 67΄ Μάτιπ, 78΄ αυτ. Σεμέδο)