Την ήττα με 2-0 από την Νιουκάστλ γνώρισε η Λίβερπουλ σε παιχνίδι για την 15η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ δεν κατάφεραν να πλησιάσουν τις πρώτες θέσεις, καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 69’ με αυτογκόλ του Σκρτελ από προσπάθεια του Βαϊνάλντουμ. Μάλιστα, ο παίκτης στο γηπεδούχων σκόραρε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στο 79’ ακυρώθηκε γκολ του Μορένο με τη Λίβερπουλ να έχει λόγους να διαμαρτύρεται.

Νιουκάστλ: Έλιοτ, Γιάνμαατ, Κολοτσίνι, Εμπεμπά, Ντάμετ, Κόλμπακ (77′ Γκουφράν), Ανίτα, Μουσά Σισοκό, Βαϊνάλντουμ, Σιμ ντε Γιονγκ (68′ Αγιόθε Πέρεθ), Παπίς Σισέ (82′ Τοβέν).

Λίβερπουλ:
Μινιολέ, Κλάιν, Σκρτελ, Λόβρεν, Αλμπέρτο Μορένο, Λούκας Λέιβα, Τζο Άλεν, Άιμπ (75′ Ορίγκι), Μίλνερ, Ρομπέρτο Φιρμίνο (62′ Στάριτζ), Μπεντεκέ (62′ Λαλάνα).

Η 15η αγωνιστική

Σάββατο 5 Δεκεμβρίου
Στόουκ – Μάντσεστερ Σίτι 2-0 (7′ και 15′ Αρναούτοβιτς)
Άρσεναλ – Σάντερλαντ 3-1 (33′ Τζόελ Κάμπελ, 63′ Ζιρού, 93′ Ράμσεϊ / 45′ αυτ. Ζιρού)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουέστ Χαμ 0-0
Σαουθάμπτον – Άστον Βίλα 1-1 (73′ Οριόλ Ρομέου / 44′ Λέσκοτ)
Σουόνσι – Λέστερ 0-3 (5′, 22′ και 67′ Μαχρέζ)
Γουότφορντ – Νόριτς 2-0 (30′ πέν. Ντίνι, 90’+1 Ιγκάλο)
Γουέστ Μπρομ – Τότεναμ 1-1 (39′ ΜακΚλιν / 15′ Ντέλε Άλι)
Τσέλσι – Μπόρνμουθ 0-1 (82′ Μάρεϊ)