Η Λίβερπουλ τα βρήκε σκούρα στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας, αλλά τελικά επικράτησε με 2-1 και διατήρησε τη διαφορά στην Πρέμιερ Λιγκ από τη δεύτερη Λέστερ. Ο Μανέ άνοιξε το σκορ στο 49′, αλλά ο Ζαχά στο 82′ έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα. Τρία λεπτά αργότερα ο Φιρμίνο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Αρσεναλ γλίτωσε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων την ήττα από την ουραγό Σαουθάμπτον. Στο 8′ ο Ινγκς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, αλλά ισοφάρισε στο 18′ ο Λακαζέτ. Στο 71′, όμως, ο Γουόρντ-Πρόουζ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ο Λακαζέτ, όμως, με το 2ο προσωπικό του τέρμα στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας στην Αρσεναλ.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι και δέχτηκε μία κίτρινη κάρτα.

Η 13η αγωνιστική:

Γουέστ Χαμ-Τότεναμ 2-3 (73΄ Αντόνιο, 90+ Ογκμπόνα – 36′ Σον, 43΄ Μόουρα, 49΄ Κέιν)

Μπόρνμουθ-Γουλβς 1-2 (59′ Κουκ – 21′ Μουτίνιο, Χιμένες)

Άρσεναλ-Σαουθάμπτον 2-2 (18′, 90+6′ Λακαζέτ – 8′ Ινγκς, 71′ Γουόρντ-Πρόουζ)

Μπράιτον-Λέστερ 0-2 (64′ Πέρες, 82′ πεν. Βάρντι)

Κρίσταλ Πάλας-Λίβερπουλ 1-2 (82′ Ζαχά – 49′ Μανέ, 85′ Φιρμίνο)

Έβερτον-Νόριτς 0-2 (55′ Καντγουελ, 90′ Σρμπέρνι)

Γουότφορντ-Μπέρνλι 0-3 (53′ Γουντ, 82′ αυτ. Μπέρνλι, 88′ Ταρκόφσκι)

Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι 19:30