Ένα γρήγορο γκολ που επιτεύχθηκε μόλις στο 13ο λεπτό, με εκπληκτικό αριστερό σουτ του Χάρβεϊ Έλιοτ εκτός περιοχής, ήταν αρκετό για την Κυπελλούχο Αγγλίας Λίβερπουλ, προκειμένου να πάρει τη νίκη με 1-0 επί της Γουλβς στο “Μολινό” και μαζί το εισιτήριο για τον 4ο γύρο του θεσμού όπου θα αντιμετωπίσει την Μπράιτον.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ παρουσιάστηκε σοβαρή, πειθαρχημένη και μυαλωμένη στο “Μολινό”, και δεν άφησε σε κανένα σημείο του αγώνα περιθώρια στην αντίπαλο της να αμφισβητήσει την ανωτερότητα της.

Οι κόκκινοι ήταν εξαιρετικοί στην αμυντική τους λειτουργία καθώς δεν επέτρεψαν στη Γουλβς να τους προβληματίσει, ενώ ο παίκτης που έκανε τη διαφορά ήταν ο Χάρβεϊ Έλιοτ, ο οποίος με ασύλληπτο αριστερό σουτ εκτός περιοχής στο 13ο λεπτό έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Ζοζέ Σα, ανοίγοντας το σκορ για τους ρεντς.

Φανέλα βασικού πήρε και ο Κώστας Τσιμίκας, με τον διεθνή αριστερό μπακ να αγωνίζεται σε όλο το παιχνίδι και  να έχει εξαιρετική παρουσία.

Οι παίκτες του Κλοπ, έχασαν δύο καλές ευκαιρίες για να ζευγαρώσουν τα τέρματά τους, όταν τα σουτ των Τσιμίκα (16′) και Χάκπο (32′) δεν βρήκαν στόχο.

Η πρώτη καλή φάση για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 73′ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νέβες από καλή θέση που έφυγε άουτ.

Στο 90ο λεπτό η Λίβερπουλ άγγιξε το 0-2 όταν το διαγώνιο σουτ του Τζόουνς έφυγε μόλις άουτ, ενώ στο 91′ η Γουλβς στην πρώτη της τελική προσπάθεια εντός εστίας, ανάγκασε τον Κέλεχερ ν’ αποκρούσει σωτήρια την  κεφαλιά του Κούνια.

ΓΟΥΛΒΣ: Σα, Λεμπικίσα (46′ Νούνες), Κόλινς, Τότι, Χόνι (65′ Ποντένσε), Χοτζ (46′ Σεμέδο), Νέβες, Μουτίνιο (64′ Κούνια), Ανταμά Τραορέ, Χιμένες (84′ Κόστα), Αΐτ Νουρί

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κέλεχερ, Μίλνερ (66′ Φίλιπς), Γκόμεζ, Κονατέ, Τσιμίκας, Μπαΐτσετιτς (75′ Φαμπίνιο), Τιάγκο (75′ Ντόουκ), Κεϊτά, Έλιοτ, Καρβάλιο (66′ Τζόουνς), Χάκπο (66′ Σαλάχ)