Χωρίς νικητή έληξε του ντέρμπι του Μάντσεστερ που διεξήχθη το Σάββατο στο «Ολντ Τράφορντ» ανάμεσα στη Γιουνάιτεντ και τη Σίτι, καθώς έμειναν στο 0-0, για την 12η αγωνιστική της Premier League.

Οι δύο ομάδες δεν ρίσκαραν, προκειμένου να αποφύγουν το ενδεχόμενο μιας ήττας και τελικά η ισοπαλία ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Από εκεί και πέρα, η Νιούκαστλ κατάφερε δύσκολα να λυγίσει την αντίσταση της Γουέστ Μπρομ και να πάρει τη νίκη με 2-1 στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ».

Οι «ανθρακωρύχοι» προηγήθηκαν μόλις στο 1ο λεπτό με τον Αλμιρόν, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Φούρλονγκ (51′), για να έρθει στο 83′ ο Γκέιλ και να δώσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Στιβ Μπρους.

Νωρίτερα, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Άστον Βίλα πήρε σπουδαίο «διπλό» στο «Μολινό», από τη Γουλβς με 1-0. Το ματς κρίθηκε από το εύστοχο πέναλτι του Ελ Γκαζί. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε ο Μουτίνιο για τους γηπεδούχους, ενώ στο 85ο λεπτό είχε δει την κόκκινη κάρτα και ο Ντάγκλας Λουίζ για τους «χωριάτες».