Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε τους τρεις βαθμούς στο «Γκούντισον Παρκ» επικρατώντας με 3-0 της Έβερτον, στο πλαίσιο της 13ης ημέρας στην Premier League. Από το ματς αξίζει να επισημανθεί το απίθανο γκολ με ανάποδο ψαλίδι του Αλεχάντρο Γκαρνάτσο μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης.Σίγουρα το γκολ αυτό θα είναι ένα από τα φαβορί για το γκολ της χρονιάς!

Επίσης ο Αργεντινός επιθετικός έγινε σε ηλικία 19 ετών και 148 ημερών ο νεαρότερος παίκτης της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που σκοράρει στην έδρα της Έβερτον σε επίπεδο Premier League παίρνοντας το ρεκόρ από τον Γουέιν Ρούνεϊ, ο οποίος είχε βρει δίχτυα στο ίδιο γήπεδο σε ηλικία 19 ετών και 293 ημερών, ενώ το συγκεκριμένο γκολ του θυμίζει έντονα το «θρυλικό» ανάποδο ψαλίδι του Ρούνεϊ σε ντέρμπι της Γιουνάιτεντ με τη Σίτι που θεωρείται ένα από τα καλύτερα στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Από την πλευρά της η Έβερτον, που πρόσφατα τιμωρήθηκε με αφαίρεση δέκα βαθμών, για παραβίαση των κανόνων κερδοφορίας, ήδη πρέπει να σκέφτεται την επόμενη σεζόν στην Championship…

Νωρίτερα, η Άστον Βίλα του Ουνάι Εμερι είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα και το απέδειξε ξανά νικώντας και μάλιστα με ανατροπή, την Τότεναμ με 2-1 στο Λονδίνο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Λο Σέλσο στο 22ο λεπτό, αλλά στις καθυστερήσεις του Α’ μέρους η Βίλα ισοφάρισε με τον Πάου Τόρες και στο 61′ πήρε τη μεγάλη νίκη με τον πρώτο σκόρερ της, Όλι Γουότκινς.

Η Βίλα με τους τρεις αυτούς βαθμούς δείχνει ικανή να διεκδικήσει έως το τέλος μια θέση στο Champions League την επόμενη αγωνιστική σεζόν.

Η 13η αγωνιστική:

Μάντσεστερ Σίτι-Λίβερπουλ 1-1 (27′ Χάαλαντ-80′ Αλεξάντερ Άρνολντ)

Μπέρνλι-Γουέστ Χαμ 1-2 (49′ πεν. Ροντρίγκες-86′ Κούντους, 90’+ Σούτσεκ)

Λούτον-Κρίσταλ Πάλας 2-1 (72′ Μενγκί, 84′ Μπράουν-74′ Ολίσε)

Νιούκαστλ-Τσέλσι 4-1 (13′ Ισάκ, 60′ Λασέλς, 61′ Ζοέλινγκτον, 83′ Γκόρντον-23′ Στέρλινγκ)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Μπράιτον 2-3 (3′ Ελάνγκα, 76′ πεν. Γκιμπς-Γουάιτ-26′ Φέργκιουσον, 45’+, 58′ πεν. Πέδρο)

Σέφιλντ Γιουν.-Μπόρνμουθ 1-3 (90’+ ΜακΜπέρνι-12′, 50′ Ταβερνιέ, 45’+ Κλάιφερτ)

Μπρέντφορντ-Άρσεναλ 0-1 (88΄ Χάβερτς)

Τότεναμ-Άστον Βίλα 1-2 (22′ Λο Σέλσο-45’+ Τόρες, 61′ Γουότκινς)

Έβερτον-Μάντσεστερ Γ. 0-3 (3′ Γκαρνάτσο, 56′ πεν. Ράσφορντ, 75′ Μαρσιάλ)